22. 9. 2020

Pstruh lososovitý není žádný speciální druh pstruha

Označení „pstruh lososovitý“, s nímž se mohou zákazníci stále častěji setkat v našich obchodech, je podle rybářů matení zákazníků. Jak totiž uvedla ve svém zpravodajství TV Prima, takový druh ryby vůbec neexistuje.

Podle ředitele Rybářského sdružení ČR Michala Kratochvíla se totiž nejedná se o zvláštní druh ryby, ale jde v praxi o pstruha duhového. „Při krmení tohoto pstruha se používá krmivo s přídavkem takzvaného astaxanthinu. Přidaná hodnota tam není, je to pouze optický efekt,“ uvedl Kratochvíl. V praxi je tedy „pstruh lososovitý“ vlastně obarvený pstruh, který je ovšem dražší než „obyčejný pstruh“. Jak TV Prima připomněla, obchody si totiž za kilogram této ryby běžně účtují o stokorunu víc než u klasického pstruha.

Zákazníci se přitom nemají jak bránit. Podle zákona musí být totiž ryby označovány například latinským názvem druhu, a ten je skutečně vždy správně – pstruh duhový. Pstruh je přitom český rodový název pro několik druhů lososovitých ryb rodů Salmo a Oncorhynchus. V ČR žije nebo žili následující druhy: Pstruh jezerní, pstruh potoční, pstruh americký duhový a pstruh mořský. Pstruh „lososovitý“ nebo také „lososový“ je tak v latinském názvosloví fakticky druh Oncorhynchus mykiss a nejde o samostatný druh pstruha v taxonomickém slova smyslu.

Nutno ovšem dodat, že atraktivního zbarvení může pstruh duhový (tedy ten „lososovitý“) dosáhnout i přirozeným způsobem, a to konzumacím nymf korýše blešivce (rod Gammarus), které jsou jeho oblíbenou potravou a na atrapy nymf blešivců se také pstruzi ve volné přírodě s oblibou chytají.

Naše voda, foto (pstruh prodávaný jako pstruh „lososovitý“) Naše voda – Nina Havlová

13.6.2017 14.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

PLUŽINY - šetrné zemědělství v PrazePLUŽINY - šetrné zemědělství v Praze
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4