1. 6. 2020

Provizorní hráz Jordánu se protrhla a rybník je opět plný vody!

Z rybníku Jordán v Táboře vyteklo několik milionů kubíků vody. Protrhla se tam totiž v pátek provizorní hráz, která byla vybudována kvůli odbahnění rybníka. Informovalo o tom město Tábor.

“Množství přitékající vody z povodí Jordánu způsobilo, že po cca pěti dnech, kdy voda přetékala přes provizorní přehrazení Jordánu, došlo v pátek kolem 07.00 k jeho částečnému protržení v šířce cca 20m,“ uvedla radnice.

Protrhla se část v prostoru vojenské plovárny v levém zavázání hráze. Voda se přelila do spodní části nádrže. Během cca třech hodin byly hladiny obou polovin vyrovnány a voda protéká celým Jordánem a vtéká vybudovanou štolou do Tismenického potoka. „Průtok vody odhadujeme na cca 1,5m3/sec, u mostu Pod ptákem je hladina cca 45cm na odečtové lati,“ oznámilo v pátek město.

Hladina v horní části klesla o cca 4-5m na odhadovaných cca 418 m m.m. Není ohroženo zdraví ani majetek obyvatel.

Situaci posoudily i složky IZS (POLICIE a HZS). Průtok není možno t této chvíli nijak regulovat. Nepříjemný je fakt, že sediment, který je strháván vodou ji barví do černa. Ten sice nepředstavuje žádnou hrozbu jako takový (jeho nebezpečné vlastnosti byly vyloučeny rozbory zhruba před měsícem), nicméně může způsobit potíže mechanické, tedy zanesením potoka či Lužnice, zejména prostory nad jezy. O stavu bylo informováno jak Povodí Vltavy coby správce toku, tak ČIŽP.

Pozornost je věnována uložení škeblí, které jsou v horní části Jordánu. Jejich uložení je zabezpečeno. Rybí obsádka se z části dostala do Tismenického potoka a tudy do Lužnice, část zůstala v horní části a část zůstane “uvězněna” v dolní části. „Projednali jsme stav se zástupcem ČRS a situaci zda lze ryby bezpečně slovit vyhodnotíme poté, co bude hráz obnovena. Informovali jsme i všechny odběratele vody z Jordánu, kteří jsou na vodě závislí jako štičí líheň, COGEBI, sladovnu atp.,“ dodala radnice.

Již v pátek byly zahájeny práce na obnově přehrazení a potrvají několik dnů. Poté odteče relativně rychle voda v dolní polovině.

Zdroj: Město Tábor

28.12.2012 11.45, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5