6. 7. 2020

Protipovodňová ochrana Rokycan se odkládá kvůli chráněným živočichům

Stavba protipovodňové zdi kolem řeky Klabavy v Rokycanech se odkládá. Jak totiž informovalo vysílání České televize, ministerstvo životního prostředí vyhovělo ekologům a zrušilo výjimku, díky které mohlo Povodí Vltavy bariéru postavit.

Konkrétně jde o organizaci Českého svazu ochránců přírody „Kulíšek“. Její představitelé by chtěli, aby „se řeka více zapojila do prostoru města v podobě některýc,h třeba parkových úprav“. Protipovodňová opatření by podle ekologů také zasáhla do biotopu zvláště chráněných živočichů. K tomu proto potřeboval státní podnik Povodí Vltavy, který již byl připraven stavbu zahájit, výjimku od krajského úřadu. Ten ji bez problémů udělil, ekologové ji ale následně napadli.

Povodí Vltavy nyní připravuje podklady pro novou žádost o výjimku. Jak ale zjistil portál Naše voda, odklad zahájení stavby bude v praxi znamenat, že se projekt protipovodňové ochrany Rokycan časově nevejde do dotačního programu ministerstva zemědělství „Prevence před povodněmi III“. Ten končí v letošním roce. To v praxi znamená, že se protipovodňová ochrana Rokycan může protáhnout na delší dobu, než je obvykle zmiňovaný jeden rok.

Jak přitom uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán, byla „všechna reálná řešení ochrany města Rokycany proti povodním během uplynulých deseti let přípravy důkladně diskutována, prověřována, hydraulicky propočítána za nemalého finančního a časového úsilí a předložená varianta protipovodňového opatření je optimální“.

Protipovodňová ochrana Rokycan by měla stát 470 milionů korun, financování mělo být zajištěno právě prostřednictvím programu „Prevence před povodněmi III“  a z vlastních zdrojů státního podniku Povodí Vltavy.

Řeka Klabava není v současné době nijak zásadně regulována. Při přívalových deštích pravidelně vystupuje ze svého koryta a zaplavuje mimo jiné také část města Rokycany.

Naše voda s použitím ČT 1, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Klabava)

 

 

28.1.2016 9.53, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2