12. 7. 2020

23.5.2019 8.41, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Propojování vodárenských soustav je nejúčinnějším opatřením vůči suchu

Za poslední roky, kdy se naše země potýkala a potýká se suchem, došlo i občanům ČR, že zajištění zdrojů pitné vody do budoucna může být problém. V rozhovoru pro portál Naše voda to konstatoval ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Oldřich Vlasák.

Díky tomu se z problematiky vody stalo podle ředitele SOVAK ČR politické téma, začala se o něj zajímat média a začalo se o něm intenzivně diskutovat. „My jsme jako Sdružení oboru vodovodů a kanalizací velmi rádi, že k té diskusi můžeme přispět, že můžeme navrhovat nová řešení a doufáme, že ta řešení budou přijata a budou se realizovat,“ uvedl Vlasák. Za jedno z nejúčinnějších opatření v boji proti rizikům sucha považuje Vlasák investice do propojování vodárenských soustav. „Není možné jen prohlubovat nebo budovat nové studny, protože ty mohou velmi snadno vyschnout, ale je potřeba, aby se obce dosud nenapojené na vodovody napojily na souběžně vedoucí vodovodní a kanalizační sítě, aby byla v území jedna, sociálně únosná cena vody a aby bylo zajištěno zásobování pitnou vodou i v dobách, kdy v těch studních voda není. A to je samozřejmě spojeno s většími soustavami, které je potřeba obnovovat, protože jsou desítky let staré,“ zdůraznil Vlasák.

K tomu jsou však také zapotřebí odborníci, kteří budou vodohospodářské služby v budoucnosti zajišťovat. Těch je ale, jak připomíná předseda představenstva SOVAK ČR Miloslav Vostrý, nedostatek, a situace se podle něj spíše zhoršuje, než aby se zlepšovala. V oboru podle něj chybí stovky odborníků, a i proto je letos poprvé součástí výstavy VODOVODY-KANALIZACE nabídka pracovních příležitostí pro studenty vodohospodářských oborů JOB-ka, při které prezentují konkrétní nabídky pracovních míst i studijních oborů jednotlivé školy i samotné vodohospodářské společnosti. Krátký viderozhovor s Miloslavem Vostrým na uvedené téma si můžete poslechnout v rubrice „videoblog“ na titulní stránce portálu Naše voda nebo na https://www.nase-voda.cz/?gclid=EAIaIQobChMI6Z3nucTt4QIVB4fVCh3YXAiWEAAYASAAEgJ3BPD_BwE.

Na youtube najdete v průběhu dne také další zajímavý rozhovor s Ondřejem Benešem ze společnosti Veolia, která na výstavě prezentovala pivo vyrobené z recyklované vody jako důkaz, jak dobře dokáží vodu vyčistit a připravit jí k opětovnému použití současné vodohospodářské technologie.
Odkaz je na: https://www.youtube.com/watch?v=BKU0bEFJx0M

Naše voda, foto a videorozhovory Naše voda – Nina Havlová

23.5.2019 8.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Hlavní zprávy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2