14. 8. 2020

6.12.2019 15.18, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Přimda na Tachovsku buduje vodovody v osmi přidružených obcích

Příhraniční Přimda na Tachovsku buduje vodovody ve všech osmi přidružených obcích. Ve studnách tam lidem ubývá voda. V létě musejí do některých z nich zajíždět cisterny. ČTK to řekl Jiří Kadera, místostarosta města s téměř 1600 obyvateli.

Všechny stavby za více než 20 milionů korun by mohly být hotové do čtyř let, ale záleží na penězích. “Pro nás je v současné době prioritou, aby každý občan měl nějaký zdroj pitné nezávadné vody,” uvedl Kadera. Bez problémů jsou Velké Dvorce, kde je úpravna, i samotná Přimda, která má ze zdroje v Újezdě dost kvalitní vody. Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, které potrubí spravují, vymění příští rok děravé ocelové řady s velkými úniky.

Loni město řešilo dodávky vody pro obce Kundratice a Malé Dvorce, shodně za tři miliony korun. “Šlo o opravu zdroje a stavbu nového řadu a přípojky,” řekl Kadera. V Malých Dvorcích je ale problém s obsahem manganu. Proto se příští rok přivede voda 2,5kilometrovým přivaděčem z vrtů v Třískolupech. “Našli jsme způsob financování, jenž tak nezatíží náš rozpočet,” uvedl místostarosta. V Kundraticích je zase problém, že zdroj brzy přetne plynovod. “Dohodli jsme se s plynaři, že nám zaplatí přivaděč z Velkých Dvorců. Město ale musí celou stavbu připravit,” podotkl Kadera.

Přimda má dále projekt na nový vodovod v Třískolupech, kde je zásobovaná jen polovina vesnice. “Podařilo se nám přesvědčit vodárny, aby se do toho pustily, čekáme na územní a stavební povolení,” uvedl místostarosta. Stavět se bude v roce 2021. O rok později, také za zhruba čtyři miliony korun, chce město vybudovat vrt v Rájově, kde lidem slouží kontaminované a mělké studny. Příští rok plánuje radnice nechat projektovat Málkov, v Mlýnci se chce domluvit s investorem chystané průmyslové zóny, kam se povede voda z Vysočan.

Přimda má podle Kadery problémy se sháněním dotací kvůli malému počtu lidí ve vsích, protože vodovod v obci do 50 obyvatel, jako jsou Malé Dvorce, Rájov, Málkov a Mlýnec, se nepovažuje za veřejný. Místostarosta Přimdy poukázal na to, že stát se přitom “buší v prsa”, že chce podporovat venkov, aby odtud lidé neodcházeli.

“Prioritou je mít i v nejmenších osadách pitnou vodu, žijeme ve 21. století. V Mlýnci, Málkově a Rájově vůbec není,” řekla starostka Marie Šperková (Přimda a její obce). Do vesnice v suchých letech zajíždějí cisterny. Ministerstvo zemědělství si myslí, že asi nepotřebují vodu, uvedla.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (přivaděč model) Naše voda – Nina Havlová

 

6.12.2019 15.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6