25.9.2018 15.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
O prevenci sucha musíme dbát, i když zrovna sucho není
Největší výzva, které bude naše země čelit v budoucnosti, je boj se suchem. V úvodu dnešní mezinárodní konference „Voda 2018 – umíme sklízet dešťovou vodu“ to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.
Podle něj srážkovou vodu „zatím moc sklízet neumíme“, naopak podle náměstka ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleše Kendíka jí sice sklízet umíme, ale máme v tom velké rezervy. Všichni hlavní řečníci, včetně hlavního organizátora, Josefa Niestlera z iniciativy Voda základ života se ale shodli na tom, že společnost se má zajímat o možnosti prevence sucha i v dobách, kdy aktuálně sucho nebude. „Již dnes, poté, co zapršelo, není v médiích o suchu ani slovo, jenže ten problém stále trvá a neodvrátili jsme ho,“ poznamenal s nadsázkou Niestler. Podle generálního ředitele státního podniku Povodí Vltavy Petra Kubaly bude riziko sucha problémem především pro budoucí generace.
Na konferenci vystoupila celá řada osobností, mimo jiné velvyslankyně Mexika v ČR, J.E Rosaura Leonora Rueda Gutiarez, které prezentovala projekt nakládání se srážkovými vodami a vodou vůbec v hlavním městě Mexico City, slovenské zkušenosti a možnosti, jak monitorovat sucho a jak jej omezovat, představil generální ředitel sekce vod slovenského Ministerstva životního prostředí Vladimír Novák. Historii sucha a povodní na území Česka přiblížil náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu pro vodní hospodářství Jan Daňhelka, naopak zástupce OSN v Praze Michal Broža se věnoval problematice sucha v globálním měřítku. Ten zdůraznil, že podle průzkumů OSN z pěti největších globálních rizik souvisí kromě válečných konfliktů čtyři s vodou a změnami klimatu. Podrobnější informace z akce, na níž portál Naše voda natočil i několik videorozhovorů, budeme přinášet v dalších dnech.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
25.9.2018 15.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy