20. 5. 2019

7.8.2018 14.19, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Přerov kvůli suchu zakázal odběr vody i provoz vodních elektráren

Přerovský magistrát dnes kvůli dlouhodobému suchu zakázal až do odvolání provoz malých vodních elektráren i odběr povrchové vody ze všech vodních toků a nádrží. Zákaz platí pro Přerov a jeho místní části, ale i pro dalších 58 obcí v okolí, řekla ČTK mluvčí magistrátu Lenka Chalupová, podle které je situace ve vodních tocích už kritická.

“Voda z toků a nádrží nesmí být odebírána vůbec, a to ani jednoduchým zařízením, jako jsou konve či vědra,” upozornila Pavla Tomčíková z přerovského magistrátu. Podobné opatření město Přerov zavedlo i loni v srpnu a trvalo sedm týdnů. Na vodních tocích Bečva a Strhanec lze vodu odebírat a provozovat malé vodní elektrárny, ovšem pouze s platným povolením, které musí být úředníkům na vyžádání předloženo. Pokud se zhorší situace v Bečvě a ve Strhanci, budou povolení omezena i tam. Odběr podzemní vody ze studní zatím omezen není, vodohospodáři ale upozornili, že vodu je třeba využívat hospodárně.

Suché počasí sužuje celý Olomoucký kraj. Kvůli suchu a poklesu hladiny spodních vod je v několika obcích v okolí Konice na Prostějovsku zakázáno používat pitnou vodu z veřejného vodovodu k zalévání zahrad, napouštění bazénů a mytí aut. Zákaz, který na návrh Moravské vodárenské vydal městský úřad v Konici, platí do 30. září.

Zákaz používat pitnou vodu z vodovodu k zalévání zahrad nebo napouštění bazénů se týká obcí Bohuslavice, Březsko, Hačky, Hvozd, Klužínek, Konice, Ladín, Ponikev, Ochoz, Polomí, Raková u Konice, Rakůvka a Vojtěchov, které jsou napojeny na skupinový vodovod Konice.

Ostatní provozovatelé vodovodů a kanalizací v Olomouckém kraji zatím podobný zákaz používat pitnou vodu k zalévání zahrad a napouštění bazénu zatím nezveřejnili. Některé městské či obecní úřady ale kvůli klesajícím hladinám řek i podzemním vod o vydání tohoto mezení už uvažují.

Sucho snížilo také zásoby podzemní vody v okolí Olomouce, avšak zatím je jí podle vodohospodářů dostatek. “Zásoby vody klesly ve velmi suchém roce 2015, a od té doby se ještě na svůj průměr nevrátily. Takový rok, jako je letos, k obnovení průměrného stavu zásob rozhodně nepřispěje,” řekl technický náměstek ředitele Vodohospodářské společnosti Olomouc Jiří Kožušníček.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

7.8.2018 14.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2