18. 7. 2019

V přehradách sice voda chybí, hladiny se ale začínají zvedat

I když zcela zaplněné přehrady v našem kraji nejsou, zaznamenávají vodohospodáři v mírný vzestup hladin. Poukazuje na to v rozhovoru s obchodním ředitelem Povodí Odry Moravskoslezský deník.

Největší přehrada v Povodí Odry, Slezská Harta, je v současnosti zaplněná z devadesáti procent, Kružberk z 97 procent, Těrlicko i Žermanice z 93 procent, Olešná z 92 procent a Morávka z 83 procent. „V této nádrži je ale nižší hladina udržována uměle kvůli stavebním pracím. Momentálně zaznamenáváme mírný vzestup hladin,“ upřesnil Čestmír Vlček s tím, že za normální stav lze označit zaplněnost sto procent zásobního prostoru. Zároveň také dodal, že současný deficit v naplněnosti přehrad není významný. „Srovnávat v tomto ohledu stav se situací před rokem nebo více lety nemá vypovídací schopnost, vše je závislé na vývoji počasí a srážek,“ dodal obchodní ředitel Povodí Odry.

Jak se projevují přívalové lijáky?

Průtoky vody v řekách a dalších tocích v našem kraji jsou podle vodohospodářů v normálu. Ostravicí v Ostravě protéká aktuálně zhruba 10 krychlových metrů za sekundu, což je zhruba 270denní voda. (Pozn. red.: Statistické číslo, které vypovídá, že takový průtok bývá v uvedeném případě 270 dnů v roce. Čím vyšší je toto číslo, tím méně vody v řece teče).

„Při srážkách, jichž jsme poslední dobou svědky, tím míním vydatné srážky na malé ploše, však dochází zejména na menších tocích k rychlému vzestupu hladin. Když pršet přestane, hladiny klesají, protože tento typ přívalového deště steče převážně po povrchu a nestačí se vsakovat,“ vysvětlil Čestmír Vlček.

Jak silný liják zvedal hladinu Olše

O tom, jak rychle se může zvyšovat hladina menšího toku, vypovídají měření vodohospodářů v průběhu pondělních odpoledních a večerních srážek. Vpřípadě Olše byla výška hladiny ve Věřňovicích ještě v pondělí 28. července L ve 23 hodin na hodnotě 78 centimetrů, o dvě hodiny později už byla výška hladiny 146 centimetrů. Pak začala hladina klesat a v úterý dopoledne byla jen těsně nad hranicí jednoho metru.

Zdroj: Moravskoslezský deník, foto Naše voda (Slezská harta) – Nina Havlová

31.7.2014 7.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4