7. 4. 2020

30.1.2019 9.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Přehrada Plumlov má málo vody, z ledu vystoupila stará hráz

Asi na polovině běžného stavu vody je nyní Plumlovská přehrada. Píše o tom olomoucká mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že na rozdíl od jiných nádrží v zemi se zatím nevzpamatovala z extrémního sucha, které panovalo v minulém roce.

Atrakcí pro návštěvníky Plumlovské přehrady u Prostějova se před pár dny stala hráz, která zhruba v polovině nádrže vystoupila ze zmrzlé vodní hladiny. Než ji společně s celou přehradou v pondělí zakryla vrstva nově napadaného sněhu, nadšenci se po ní mohli vydat téměř až na druhý břeh. Hráz je pozůstatkem Zlechovského rybníka, který se spolu se Stichovským rybníkem stal na počátku 20. století základem přehrady, nejstaršího vodního díla v celém povodí Moravy. Za běžného stavu vody hráz není vidět. K normálu má však přehrada nyní daleko.

„V současnosti je naplněnost zásobních prostor nádrže asi na 53 procentech. Na aktuálním stavu má velký podíl extrémní loňské sucho a slabý přítok, který přetrvává až do dnešního dne,“ potvrdil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Odhadnout, kdy se situace změní, nelze: „Neexistují dlouhodobé spolehlivé prognózy, na základě kterých by bylo možné předpovědět, jak se bude hydrologická situace vyvíjet.“

Vážný problém by mohl nastat, pokud by se letos opakovalo stejné extrémní sucho. Přehrada má totiž dvě funkce: ochranu před povodněmi a udržování minimálního průtoku v Hloučele, která z ní vytéká, právě v období sucha. „Z pohledu zachycení povodňových průtoků je v současnosti v nádrži dostatek volného prostoru. Z pohledu druhé funkce bude klíčový průběh jarního tání, vývoj dešťových a sněhových srážek do konce zimy, ale také hydrologická situace v průběhu jara a léta. Teď je předčasné situaci hodnotit. Důležitá bude naplněnost přehrady po tání, kdy zásobní prostory nádrží zpravidla plníme,“ vysvětlil Chmelař.

Zdroj a plné znění článku regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj, ilustrační foto (Plumlov) Povodí Moravy

30.1.2019 9.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3