4. 7. 2020

Přehrada Olešná čeká na vyčištění

Především nedostatek financí brání v současné době vyčištění nádrže Olešná na Frýdeckomístecku. Píše o tom server infoportaly.cz s tím, že ministerstvo zemědělství zatím zamítlo dvě žádosti Povodí Odry o dotace na protipovodňová opatření.

Přehradní nádrž Olešná vznikala mezi léty 1960 až 1964. Primárním důvodem výstavby nádrže byla protipovodňová ochrana, dnes ji ale znají také milovníci inline bruslí, rybáři, trempové, jachtaři, plavci. Podle Břetislava Turečka z Povodí Odry zajišťuje přehrada Olešná v kombinaci s odlehčovacím ramenem pod nádrží z řeky Olešné do řeky Ostravice ochranu proti povodním jak obce Žabeň, tak Paskova, kdy do té poloviny šedesátých let byly tyto obce pravidelně postihovány povodněmi. Dnes je ochrana zajištěna až do úrovně stoleté vody.

Olešná je také vítaným cílem rybářů a je lemována kvalitní dráhou pro cyklisty a inline bruslaře. V těsné blízkosti přehrady je kemp, restaurace, ale i krytý a venkovní aquapark. Voda v přehradní nádrži totiž není zcela bez závad. Z loňských kontrol krajské hygienické stanice byla Olešná vhodná ke koupání pouze začátkem června. Při každé další kontrole zněl výsledek: Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi.

Jediné opatření, které se na Olešné připravuje, je ale podle Turečka odtěžení nánosů. „Projektová dokumentace na odtěžení těch nánosů je připravena a záleží, zda se podaří zajistit financování z druhé etapy protipovodňových opatření, což je zdroj financí ministerstva zemědělství,“ uvedl Tureček.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Jana Žáčka přitom Povodí Odry podalo v loňském roce žádost na poskytnutí dotace ve výši asi 194 milionů korun. Žádost ale byla zamítnuta, podle mluvčího proto, že „odtěžování nánosů z nádrže neodpovídá věcnému zaměření daného podprogramu, který je určen primárně ke zvyšování bezpečnosti vodních děl“. Také s další žádostí o dotace má Povodí problémy – výše požadované částky totiž podle ministerstva přesahuje maximální limit dotace v příslušném programu.

Naše voda podle http://www.infoportaly.cz

 

18.5.2012 17.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2