4. 4. 2020

23.1.2019 9.26, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Před povodněmi ochrání Husinec úpravy Blanice

Domy a průmyslovou zónu v Husinci na Prachaticku ochrání před velkou vodou protipovodňová opatření za desítky milionů korun. Informuje o tom jihočeská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že Povodí Vltavy je začne stavět příští rok a na Hněvkovické přehradě zvětší bezpečnostní přelivy ještě letos.

„Dojde k prohrábkám koryta řeky Blanice, k jeho rozšíření vytvořením bermy a stávající pevný jez bude přestavěný na pohyblivý,“ vysvětluje mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podél toku vyrostou i ochranné zdi a hrázky. Město by díky těmto úpravám mělo ustát stoletou povodeň. Záplavové území ve městě pokrývá prostor rodinných domů a průmyslové zóny na pravém břehu Blanice, který místní znají jako Zářeky. Obydlí a firmy se tu soustřeďují podél ulic P. Chelčického a Sklářské. „V minulosti se řeka vylévala právě do této obytné části. I zdejší fotbalové hřiště bylo vždycky pod vodou. Tuhle oblast ochrání právě bermy, u druhého břehu budou stačit mobilní hrazení,“ vyhlíží starostka Husince Ludmila Pánková.

Úpravy se potáhnou od rybníka Šebelů k čističce odpadních vod, což odpovídá délce přes jeden kilometr. Stavba se uskuteční mezi lety 2020 a 2022 a zajistí ji právě Povodí Vltavy, které ji pak po deseti letech předá městu. „Předpokládané investiční náklady z roku 2016 činí 68 milionů korun bez daně. Nyní projektant zpracovává dokumentaci pro provedení stavby, jejíž součástí bude i nový kontrolní rozpočet. Bude hotova letos na jaře,“ podotýká Roldán.

Povodí Vltavy v blízké době plánuje i další úpravy na vodních plochách v Jihočeském kraji. Na 190 milionů korun vyjdou práce u vodní nádrže Hněvkovice na Českobudějovicku. Rekonstrukce zajistí bezpečné převedení desetitisícileté povodně na Vltavě. Zahájena bude v letošním roce.            Bezpečnostní přelivy na koruně hráze tak dostanou větší kapacitu. „Zároveň budou provedené úpravy na vratech plavební komory tak, aby tudy povodeň mohla být převedena. V případě desetitisícileté vody zůstane díky opatřením hladina v nádrži na bezpečné úrovni. Práce půjdou bez výrazného omezení plavby přes vodní dílo,“ dodává mluvčí Roldán.

Stejný nápor, který odpovídá 5 300 kubíkům vody, by nově měla zvládnout také hráz vodního díla Orlík. Její současné bezpečnostní přelivy ze 60. let doplní další. Vybudovaný bude stranou od samotné hráze. Té v případě záplav uleví tři nové otvory opatřené hydraulickými vraty. Přibude i železobetonová rampa, která pod hrází ústí do Vltavy, nebo lodní výtah. Práce by měly odstartovat ve druhé polovině letošního roku a stát budou až 1,5 miliardy.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy, ilustrační foto (Orlík vizualizace) archiv Naše voda

 

 

23.1.2019 9.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3