30. 5. 2020

Pravidla pro napouštění bazénu

Máte doma bazén, nastaly první teplé dny a vy zvažujete, že je ten správný čas bazén napustit, vodu ohřát a věnovat se těm pravým letním radovánkám? Co udělat, aby nenastaly zbytečné problémy uvedla Vodárenská a.s. 

Uvědomte si před napouštěním, že:

  1. stejný      nápad má v tyto dny i množství Vašich sousedů. Na malé obci je kapacita vodojemu asi 50  m3. Váš bazén průměru 3,5 m a hloubky 1 m má objem 9,6 m3. Když se začne  napouštět takových bazénů několik naráz a ještě k tomu v době      vrcholícího odběru z vodovodu, může dojít k velkým problémům  s dodávkou vody do nemovitostí v obci.
  2. při  plném otevření ventilu na vodovodní přípojce dojde k zrychlení pohybu vody v potrubí vodovodu i v potrubí Vaší přípojky.
    V potrubí jsou usazené inkrusty, drobný nezávadný zákal atd., při zrychlení proudění může dojít k rozvíření  zakalení vody nejen v právě napuštěném bazéně, ale i v potrubí  vodovodu, což bude nepříjemné nejen pro Vás, ale i pro Vaše sousedy.

Jak napustit bazén a nezpůsobit problémy?

  1. Pokud máte pochybnosti a nevíte, zda lze napouštět, zeptejte se. Na Váš dotaz      Vám poradí pracovníci jednotlivých provozů vodovodů, popř. dispečer
  2. Bazén lze napustit nejen z Vaší vodovodní přípojky, lze navézt v krajním případě i      autocisternou. Kontakt na pracovníka, který zajistí  cisternu, je opět na jednotlivých provozech, popř. v mimopracovní  době u dispečera. Cisterna slouží prioritně pro nouzové zásobování, její  použití pro napouštění bazénů vychází z možností provozu vodovodů.
  3. Zvolte ten správný čas pro napouštění. Nejlepší den pro napouštění z vodovodu je ten, kdy není teplé počasí. Nejlépe ve všední dny mimo svátky, soboty a neděle. Tímto opatřením je menší pravděpodobnost, že stejný nápad uskuteční více majitelů bazénů. Denní doba je nejvhodnější mimo odběrovou špičku, tedy mezi 21:00 – 05:00 hodinou.
  4. Zvolte  ten správný postup napouštění. Pokud jste si objednali autocisternu, je vše jasné. Pokud napouštíte z vodovodu pro veřejnou potřebu, otevřete  kohoutek pouze částečně, nedojde tak k zakalení, poklesu tlaku ve vodovodní  síti atd. Pokud možno, napouštějte bazén postupně více dní  vždy přes noc.

Zdroj: Vodárenská a.s.

6.5.2013 9.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31