25. 5. 2020

Pozemkové úpravy pomáhají ochránit majetek před povodněmi

Do realizace komplexních pozemkových úprav, které jsou významnou prioritou ministerstva zemědělství a mají velmi kladný dopad na ekologickou stabilitu krajiny, je potřeba více zapojit širokou veřejnost. Uvedl to dnes mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Téma bylo podle jeho údajů náplní dnešní odborné konference tematické pracovní skupiny „Pozemkové úpravy“, která se konala na ministerstvu zemědělství. Její účastníci jednali i o pozemkových úpravách v Programu rozvoje venkova 2007 – 2013 a výhledu na období 2014 – 2020.

Celkové náklady na pozemkové úpravy dosáhly v roce 2012 zhruba 1,6 miliardy korun. „Pozemkové úpravy patří k prioritám ministerstva zemědělství, protože znamenají příležitost pro vlastníky, kteří chtějí pracovat na zemědělské půdě. Určení vlastnictví pozemků pomáhá v dlouhodobém horizontu obcím ochránit majetek v případě povodní. Zároveň tak slouží jako prevence před erozí i ochrana před kontaminací vody. Podle mě představují pozemkové úpravy velký impuls pro obnovu venkova a jeho okolní krajiny, proto jim věnujeme velkou pozornost,“říká ministr zemědělství Petr Bendl.

Pozemkové úpravy jsou souborem opatření, který zavádí do života venkova zásadní změnu v chápání vztahu ke krajině, způsoby jejího užívání a správy majetku, činí venkov přívětivým sociálním prostorem s malebnou krajinou. Významně ovlivňují hospodářský růst a ekonomickou stabilitu venkova a zvýšenou životní úroveň jeho obyvatel. Zhodnocují vlastníkům pozemků jejich majetek a zároveň jej chrání jako národní bohatství.

Ze své podstaty jsou pozemkové úpravy regionální záležitostí, která je náročná na metodické řízení a spolupráci s místní komunitou. Také proto aktivní zapojení veřejnosti do přípravy pozemkových úprav velmi pozitivně ovlivní celkové vnímání uskutečněných aktivit v krajině. Jedním z konkrétních příkladů je projekt ve Skřípově na Prostějovsku (ilustrační foto). Tamní pozemkové úpravy zamezily erozi zemědělské půdy, výrazně zpomalily odtok povrchové vody, a tím zvýšily ochranu obce před povodněmi způsobenými dešti či jarním táním sněhu. A vybudovanou polní cestu, která přirozeně spojuje Skřípov s Brodkem u Konice, uvítali i vyznavači cykloturistiky, turistiky nebo in-line bruslení.

Naše voda

 

 

 

26.3.2013 14.09, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31