3.9.2021 10.50, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, PR Članky
Povodně mohou být čím dál častější
Podle dostupných informací ze studií a výzkumů se dopady klimatických změn projevují po celém světě a počet přírodních katastrof se za 20 let dokonce zdvojnásobil. Například povodně jsou čím dál častější a v Evropě sužují zejména severozápad.
Podle Úřadu OSN pro snižování rizik katastrof – Office for Disaster Risk Reductions, došlo za posledních 20 let k dvojnásobnému nárůstu přírodních katastrof a událostí souvisejících s klimatem. V letech 1980 a 1999 jich bylo na světě zaznamenáno 3656 a v letech 2000 až 2019 už 6681. Nejvýrazněji přibylo povodní a záplav, které zřejmě budou stále častější. Ty se projevily hlavně ve východní Africe, jižní Asii a Číně. Bouře sužují hlavně Severní a Jižní Ameriku a jihovýchod Asia. Evropa trpí zejména vlnami ničivých a smrtících veder. Dlouhodobá předpověď počasí se dá kvůli měnícímu se klimatu mnohem hůře odhadnout. Počasí se značně mění a často si dělá, co chce i během jednoho dne.
Globální index klimatických rizik 2021
Podle Globálního indexu klimatických rizik 2021 přišlo v přímém důsledku extrémního počasí v letech 2000 a 2019 o život více než 475 000 lidí. Nejhorší jsou bouřky, deště, povodně a sesuvy půdy. Vědecké poznatky naznačují, že se počet bouří a povodní bude zvyšovat s každým navýšením globální průměrné teploty o desetinu. Nejničivější jsou vlny veder a těsně za nimi následují povodně, které zavinily 41 % celkových úmrtí. Výzkumy dokazují, že klimatické změny mají dopad i na povodí po celé Evropě. V některých oblastech přibývá srážek, díky čemuž stoupají hladiny řek, jinde je velkým nebezpečím i tající sníh.
Vědecký výzkum v Evropě
Tým evropských vědců zkoumal měnící se povodňová rizika a sledoval proměnu hladiny řek na více než 3700 stanicích během 50 let. Na mnoha místech v severozápadní Evropě toky řek za každých 10 let zmohutněly o téměř 18 %. Globální oteplování zvyšuje vlhkost v atmosféře, bouře jsou silnější, pohybují se pomaleji a na povodí řek spadne více dešťové vody. Od Islandu po Alpy regionálních povodní přibylo o 11,4 % za 10 let a v některých oblastech došlo k nárůstu až o 17,8 %. Podle vědců vzorce povodňových rizik v celé Evropě odpovídají předpokládaným dopadům změny klimatu.
500 let povodňových aktivit
Změnu četnosti a intenzity povodní za posledních 500 let v Evropě zkoumal mezinárodní tým vědců zahrnující odborníky z Masarykovy univerzity, Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a Českého hydrometeorologického ústavu. Analyzovali a popsali 9 období zvýšené povodňové aktivity z dokumentárních historických pramenů a systematických hydrologických pozorování. Poslední období se odehrálo v uplynulých 30 letech a bylo zaznamenáno nejvíce povodní, častějšími v letním období. Podle vědců je vše, co se zjistilo, třeba vzít v úvahu při přípravě strategií a řízení povodňových rizik.
Zdroj informací: Globálního indexu klimatických rizik 2021, Nature, Nature, insideclimatenews.org, czechglobe.cz, reliefweb.int
Článek partnera, Foto: zaplavypovodne.jpg
3.9.2021 10.50, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, PR Članky
Aktuality

Obyvatelé Nových Heřminov v referendu vyjádřili souhlas se stavbou přehrady
Akt. 28.4.2025 14.43Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony