16. 7. 2020

Povodí Vltavy a starostové: Jak se změní priority Vltavské kaskády?

V uplynulém týdnu uspořádal státní podnik Povodí Vltavy další semináře pro starosty obcí a měst v povodí Vltavy o výsledcích studie „Prověření strategického řízení Vltavské kaskády“. Informuje o tom server parlamentnilisty.cz.

„Starosty jsme chtěli informovat okamžitě po zveřejnění studie, protože jsou to především oni, kdo by se měl do diskuze o případných změnách priorit Vltavské kaskády zapojit, “ řekl Petr Kubala, generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy. Zatímco čtvrteční seminář byl určen pro starosty měst a obcí ležících pod Vltavskou kaskádou, kteří si od ní slibují zvýšení ochrany před povodněmi, páteční seminář pro starosty obcí a měst nad Vltavskou kaskádou, pro které naopak posílení ochranné funkce Vltavské kaskády (tedy trvalé snížení hladiny v Orlické a případně Slapské přehradě) představuje ekonomickou hrozbu především v podobě útlumu turistického ruchu.

Z diskuze vyplynulo, že starostové obcí pod Vltavskou kaskádou budou pravděpodobně požadovat realizaci varianty, která by zaručila zvýšení retenčního objemu nádrží Vltavské kaskády o 100 až 130 milionů metrů krychlových, což odpovídá variantám 3 . až 4. ze studie ČVUT. Pokud by k tomu došlo, klesla by hladina Orlické přehrady zhruba o 4,5 metru. Starostové pod Vltavskou kaskádou zároveň navrhují, aby byl zvýšen neškodný průtok na Vltavě v Praze, jako další opatření, které může významně zvýšit ochranu obcí pod kaskádou před povodněmi (objasnění funkce neškodného průtoku najdete na konci tiskové zprávy).

Petr Kubala k tomu sdělil, že Povodí Vltavy samozřejmě zvažuje i variantu zvýšení neškodného průtoku. V současné době zpracovává mimo jiné i studii odtokových poměrů z Vltavské kaskády, která napoví, zda je to možné a jaká opatření a investice by bylo nutné udělat. Jedním z důsledků zvýšení neškodného průtoku na Vltavě v Praze by mohlo být v případě po vodně přetečení některých ochranných valů, které obce pod Vltavskou kaskádou před povodněmi chrání. Studie by měla být hotova v průběhu září 2015.

Na závěr seminářů autor studie ČVUT, docent Pavel Fošumpaur, zdůraznil, že Vltavská kaskáda není za žádných okolností schopná ochránit obce a města na dolním toku Vltavy před povodněmi. Hlavním důvodem je, že do Vltavy se pod Vltavskou kaskádou vlévají dvě neregulované řeky, Sázava a Berounka, které jsou samy o sobě schopné způsobit velkou povodeň, na jejíž průběh může mít Vltavská kaskáda jen minimální vliv.

Proto studie ČVUT pro případ, že by měla být realizována některá z variant zvýšení retenčního prostoru v Orlické přehradě s významným negativním dopadem na ostatní funkce Vltavské kaskády a obce nad Vltavskou kaskádou, doporučuje, aby byla zároveň zvažována a z pohledu nákladů a výnosů posouzena varianta výstavby přehrady na zatím neregulované Berounce. Tato přehrada by podle docenta Povodí Vltavy státní podnik Holečkova 8 150 24 Praha 5 – Fošumpaura měla také významný přínos pro budoucí boj se suchem, které by podle současných klimatických modelů mělo Českou republiku v blízké budoucnosti postihovat stále častěji.

Díky zvýšení bezpečného průtoku v Praze Chuchli například na 2000 m 3 /s by Vltavou pod kaskádou při nastupující povodni proteklo více vody z přicházející povodňové vlny, takže retenční prostor v Orlické nádrži by se začal plnit později. To by vedlo k větší schopnosti Vltavské kaskády ovlivnit průběh povodně a snížit velikost její kulminace. Neškodný průtok je definován jako maximální průtok, který ještě nezpůsobí větší povodňové škody. Zvýšení neškodného průtoku brání nekontrolovaná výstavba podél toku Vltavy pod kaskádou v územích ohrožených povodněmi, ke které došlo v období minulých let.

Zdroj: www.parlamentnilisty.cz, ilustrační foto Naše voda (Orlík) – Nina Havlová

 

 

 

31.8.2015 8.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2