3. 8. 2020

Povodí Vltavy: Nic jsme nezanedbali

Generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala v rozhovoru pro Českou televizi tvrdí: Vodohospodáři nic nezanedbali a kaskáda pomohla tak, jak měla. Vodu dříve odpouštět nemohli proto, že by se dostali do rozporu s manipulačním řádem přehrad.

Potřebu odpustit vodní díla na Vltavě dnes odpoledne oznámil předseda vlády Petr Nečas. Zvýšení dolního toku Vltavy a Labe způsobené odpouštěním kaskády následně vyvolalo kritiku obcí ležících po proudu, podle kterých měla být soustava přehrad na velkou vodu lépe připravena. Kubala ale trvá na tom, že zátěžový provoz Vltavské kaskády proběhl tak, jak měl.

“Vltavská kaskáda udělala absolutní maximum k tomu, aby se eliminovaly následky velké vody,” konstatoval ve vysílání ČT24. “Zadržela veškerý odtok, který šel z jižních Čech, a pomáhala regulovat průtok, dokud to šlo, a současně regulovat odtok pod kaskádou ve vazbě na průtoky v Berounce a v Sázavě. Svůj úkol splnila na sto procent.”

Masa vody, která se v následujících hodinách bude valit dolním tokem Vltavy a Labe, tak podle něj není bezprostředně způsobená kaskádou, ale neočekávaným vývojem na Berounce i na Sázavě, kde hladiny stoupaly déle, než se čekalo. Orlická přehrada tak vypověděla službu ve chvíli, kdy za původních předpokladů již neměla dolním tokům přitížit. “Od počátku nebylo vůbec předpovídáno, že dojde ke zvýšení průtoku na řece Sázavě, ale i tam došlo k prudkému nárůstu,” vysvětlil Kubala vysoký průtok Prahou.

Šéf  Povodí Vltavy odmítá i tu výhradu, že se měly přehrady odpouštět už na konci května s vidinou vydatných srážek. Argumentuje tím, že Vltavská kaskáda neslouží primárně jako retence před velkou vodou, ale plní účely hydrologické, slouží energetice, turistice i rybolovu. “V té době tam nemohlo být o dva metry méně, protože bychom byli v rozporu s manipulačním řádem.”

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa postup Povodí Vltavy hájí: “V tomto ohledu je kritika vůči Povodí Vltavy velice ostrá. Ještě před několika hodinami se průtok v Praze držel na hladině 2800 kubíků. Z velké části to bylo dáno tím, že si Vltavská kaskáda vytvořila zásobu.” Chalupa pro ČT24 nicméně dodal, že po každých povodních je důležité prověřit postup a zjistit, co by se dalo příště udělat lépe.

Na stranu šéfa Vltavy se potom postavil i pražský primátor Hudeček. “My jsme v pátek a v sobotu vltavskou kaskádu odpouštěli, právě proto jsme měli v neděli čas na to, že jsme stihli, byť v šíleném tempu, postavit protipovodňové zábrany – právě v koordinaci s Povodím Vltavy” uvedl v pondělních Událostech, komentářích.

Naše voda

4.6.2013 9.48, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6