6. 7. 2020

7.11.2019 10.41, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Povodí Moravy dokončuje obnovu vodní nádrže Tetětice

Státní podnik Povodí Moravy dokončuje obnovu vodní nádrže Tetětice na Kroměřížsku. Informoval o tom dnes mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař s tím, že kromě retence vody v krajině a zpomalení odtoku práce prodlouží životnost celého vodního díla.

Práce jsou před dokončením a od prosince bude Povodí Moravy nádrž napouštět. Nádrž vodohospodáři s ohledem na celkově nevyhovující stav vodního díla museli nejdříve vypustit. V červnu letošního roku pak Povodí Moravy, s. p. zahájilo kompletní opravu vodního díla včetně odtěžení sedimentů. Z nádrže odstranili 1122 m3 sedimentu. Stavba je nyní před dokončením a převzetí vodního díla proběhne v průběhu měsíce listopadu.

„Předmětem prací bylo odtěžení sedimentů z nádrže a jejich uložení na zemědělské pozemky, oprava opevnění hráze a břehů nádrže, odstranění stávajícího požeráku a vybudování nového. Došlo k výměně odtokového potrubí a výměně čelní zdi u výusti potrubí do koryta toku a vybudování vývaru,“ popisuje průběh oprav generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. Současně s tím vodohospodáři opravili nouzový bezpečnostní přeliv a provedli opravu nápustného objektu. Od prosince bude nádrž postupně napouštěna. Rychlost napouštění bude záviste na hydrologické situaci. Opravy vyjdou na 2,3 mil. Kč a jsou financovány z dotačního programu Ministerstva zemědělství ČR „Podpora drobných vodních toků a malých vodních nádrží“ i z finančních prostředků Povodí Moravy.

Vodní nádrž Tetětice je umístěná na Dřínovském potoku v jeho pramenné oblasti v obci Tetětice poblíž Kroměříže. Přestože se svými rozměry jedná o méně významnou vodní nádrž, slouží jako významný lokální biotop, má krajinotvornou funkci a napomáhá k zadržování vody v této zemědělsky využívané oblasti. „Obnovou malých vodních nádrží docilujeme řady příznivých efektů. Po napuštění nádrže dojde především ke zvětšení zásoby vody v krajině s pozitivním dopadem na lokální zásoby podzemních vod a k vytvoření hodnotného prvku ekologické stability celé okolní krajiny,“ doplňuje Gargulák.

Kromě dokončované opravy vodní nádrže Tetětice Povodí Moravy v letošním roce obnovilo např. vodní nádrže Drahotuše u Hranic, Smolenská u Jevíčka či Drahany na Prostějovsku.

Zdroj a foto: Povodí Moravy

7.11.2019 10.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2