20. 5. 2019

4.12.2018 9.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Povodí Labe zachraňuje v Orlici populaci vzácné vodní rostliny

Státní podnik Povodí Labe začal čistit slepé rameno Orlice v Hradci Králové, aby tím podpořil růst kriticky ohroženého rdestu dlouholistého a vzácného rdestu alpského. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

Poslední původní lokalita výskytu vodní rostliny rdestu dlouholistého v celé ČR je právě ve slepém rameni Orlice v hradecké čtvrti Malšova Lhota. Práce na revitalizaci ramene Orlice za zhruba osm milionů korun začaly v říjnu a hotové mají být do listopadu příštího roku. Náklady na revitalizaci ramene zaplatí dotace z evropského operačního programu životní prostředí, uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Sací bagr by měl ze slepého ramene do začátku března odstranit asi 6300 metrů krychlových sedimentů. Nejprve bahno skončí v odvodňovací laguně, z níž voda steče zpět do Orlice. Samotný sediment pak firma odveze na skládku. Z břehů ramene Orlice také zmizelo několik desítek stromů a keřů, které bránily oslunění hladiny, které je důležité pro vývoj rdestu.

Ještě před začátkem prací byly populace rdestů z míst budoucího čerpání bahna přeneseny do náhradní lokality. “Převážná část místní populace rdestu dlouholistého zůstala zachována ve vymezené bezzásahové zóně. Po dokončení revitalizace se rdesty vrátí na původní lokalitu,” uvedla Bendová.

Vykácením dřevin se podle vodohospodářů sníží opad listí do ramene řeky. Listí a další organický materiál ze stromů totiž zvyšovaly takzvanou úživnost prostředí řeky, která není pro rozvoj rdestu žádoucí. Přednostně nechalo povodí Labe vykácet nepůvodní dřeviny jako trnovník akát, topol kanadský či olši lepkavou. “Vytipované staré a doupné stromy byly na stanovišti ponechány a byla z nich vytvořena torza. Jejich funkce biotopu pro různé organismy tak zůstala zachována,” uvedla Bendová.

Slepé rameno Orlice měří téměř půl kilometru. Na dolním konci je napojeno na Orlici otevřeným korytem, jeho horní napojení v minulosti zaniklo. Lokalita je součástí Evropsky významné lokality Orlice a Labe.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

4.12.2018 9.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2