5. 7. 2020

4.6.2019 0.12, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Poděbradka vyrobí za hodinu zhruba 28.000 lahví minerálky

Závod Poděbradka, který sídlí v Poděbradech na Nymbursku, vyrobí za hodinu zhruba 28.000 lahví s minerální vodou. Jde o hlavní produkt firmy, většinu tvoří ochucené minerálky s cukrem nebo sladidly, řekl ČTK ředitel výrobního závodu Poděbradka Milan Jirman.

Poděbradka využívá k výrobě svých produktů vodu čerpanou z místních vrtů, která je sama o sobě bohatá na oxid uhličitý, je tedy perlivá od přírody. Vodu Poděbradka čerpá z jímacích vrtů hlubokých zhruba 120 metrů. Minerální voda je z vrtů stáčena bez chemických úprav, je pouze zbavena nadbytečného množství železa. Následně se již vodamíchá s příchutěmi a plní do lahví.

Poděbradka své produkty vyrábí od pondělí do pátku nepřetržitě i v noci, zaměstnanci se střídají po 12 hodinách. V sezoně, která trvá zhruba od konce jara do začátku podzimu, se vody vyrábí také o víkendu. V samotném provozu pracuje více než 60 lidí, z toho zhruba čtvrtinu tvoří ženy. “Například v laboratoři ale pracují pouze ženy,” řekl Jirman. Během sezony pomáhají ve výrobě také brigádníci, podle Jirmana často bývalí zaměstnanci, kteří již například odešli do důchodu.

S nedostatkem pracovních sil Poděbradka podle ředitele problém nemá, mnozí ve firmě působí přes deset let. Přesto nabízí Poděbradka díky možnostem v rámci skupiny celoročně volná pracovní místa.

Továrna vyrábí minerální vody a sirupy v PET lahvích. Plní se zde také sudy, které slouží například restauracím či stánkům s občerstvením. Nejvytíženější jsou linky na výrobu PET lahví, vyrobí jich asi 28.000 za hodinu.

Výroba PET lahve naplněné Poděbradkou začíná u plastového výlisku, který se nahřeje na požadovanou teplotu a vyfoukne do podoby PET lahve. Lahev se naplní minerálkou a stroj automaticky nasadí víčko. Lahev po lince pokračuje na etiketování. Naplněné lahve se automaticky balí do takzvaných sixpacků, tedy baleních po šesti, které jsou k dispozici v obchodech.

Vyrobené produkty se v průběhu výroby pravidelně kontrolují v podnikové i externích akreditovaných laboratořích. Vyrobené šarže jsou k zákazníkovi uvolněny až po úspěšném splnění předepsaných kontrol.

Poděbradka v současnosti zákazníkům nabízí asi 57 různých ochucených i neochucených vod, liší se velikosti i příchutí. Letos například na pultech přibyla nová vínová Poděbradka ProLinie nebo Poctivá zázvorová limonáda, kterou firma také vyrábí.

Poděbradka patří do skupiny Karlovarské minerální vody (KMV), do které se zařadila v roce 2006. Výstavba závodu v Poděbradech začala v roce 1989, dokončena byla v roce 1993.

KMV v České republice usiluje o zavedení zálohového systému na PET lahve. Cílem systému je lokální uzavření koloběhu PET, umožnění recyklace z “lahve do lahve”, a tím zvýšení udržitelnosti nápojového odvětví zavedením principů cirkulární ekonomiky. V souvislosti s tím očekává Poděbradka investice například do úprav linek.

Skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) vzrostly v roce 2018 tržby meziročně o šest procent na celkových 8,8 miliardy korun. Do výsledků není ještě zahrnuto loňské převzetí aktiv společnosti PepsiCo. V roce 2017 KMV dosáhly tržeb ve výši 8,3 miliardy korun. Rok 2018 byl pro KMV čtvrtým rekordním rokem v řadě.

V ČR vyrábí KMV vedle tradiční minerální vody Mattoni pramenitou vodu Aquila a Toma a minerální vody Magnesia, Poděbradka, Dobrá voda a Hanácká Kyselka a také značky nealkoholických nápojů Pepsi, Mirinda, 7UP, Gatorade, Mountain Dew, a další.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Michal Louč – Vlastní dílo

4.6.2019 0.12, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2