29. 5. 2020

Počet lokalit s vodou nevhodnou ke koupání roste

Téměř na třech desítkách tradičních míst k rekreačnímu koupání v přírodě je podle posledního šetření hygieniků z tohoto týdne voda nevhodná ke koupání. Nejhorší situace je na rybníku Hnačov na Klatovsku.

Přehled stavu koupacích vod přináší portál www.koupacivody.cz. Ten aktuálně eviduje jako nejméně vhodné lokality Velký rybník na Karlovarsku, koupaliště Rotava, jezero Michal Sokolov, tři lokality u nádrže Orlík (tábořiště Vojníkov, Trhovky a Podskalí), vodní nádrž Rozkoš, rybník Dlouhý u Lanškrouna, pražský Šeberák, Staňkovský rybník, přírodní koupaliště Zákupy, koupaliště Sluníčko (Chrastava) a kromě zmiňovaného rybníku Hnačov v oblasti Klatovska také rybník Valcha.

Jen o málo lepší situace je pak na dalších 14 místech, která lze také považovat za riziková z hlediska výskytu přemnožených sinic. Jde o vodní nádrž Skalka v Podboří, koupaliště Obecnice, lokalitu Podolsko na Orlíku, rybník Hejtman, vodní nádrž Lipno v Černé v Pošumaví, tři lokality na Máchově jezeře, Stříbrný rybník u Hradce Králové, rybník Medlov, rybník Velké Dáňko, dvě lokality u nádrže Seč (Semtín a Ústupky) a rybník písník u Bakova nad Jizerou.

Koupání v uvedených lokalitách může představovat riziko především pro děti, těhotné ženy, alergiky nebo jedince s oslabeným imunitním systémem. Riziko přitom představují přemnožené toxické sinice, konkrétním projevem jsou pak zejména kožní vyrážky.

Kontroly jakosti koupacích vod jsou prováděny krajskými hygienickými stanicemi (KHS) nebo provozovateli koupališť minimálně jedenkrát měsíčně (u koupacích vod, u kterých lze během koupací sezóny odůvodněně předpokládat rozmnožení sinic, může být četnost kontroly zvýšena). V rámci těchto kontrol jsou oprávněnými laboratořemi odebírány vzorky vody k analýze. Vzorky odebrané obvykle v pondělí jsou analyzovány v laboratořích a výsledky jsou vkládány do centrálního informačního systému kvality pitných a koupacích vod PiVo každý týden do čtvrtečního odpoledne. Během čtvrtečního odpoledne jsou výsledky ověřeny pracovníky KHS včetně vyhodnocení kvality vody dle platných předpisů. Během pátku jsou údaje dostupné na serveru www.koupacivody.cz

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Seč)

 

17.7.2015 12.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31