28. 5. 2020

21.12.2018 11.47, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Plzeň má díky družicovým snímkům studii sucha

Plzeň má novou studii sucha, která využívá satelitní snímky. Data ukazují na zdroje tepla v jednotlivých oblastech města, na zóny, které nejvíce přispívají ke zvyšování teploty ve městě i na podíl zastavěných oblastí, vodních ploch a zeleně. Kromě toho studie poukazuje i na kvalitu ovzduší. Informace Plzeň zohlední třeba v plánovaní změn ve veřejném prostoru. Projekt patří do konceptu Smart City, jehož úkolem je, přinášet chytrá řešení pro kvalitnější život obyvatel, řekl ČTK radní pro podporu podnikání a oblast Smart Cities Vlastimil Gola (ANO).

“Vzhledem k přínosu studie bude sběr a vyhodnocování údajů pokračovat i v dalších letech. Získáme přehled o vývoji situace nad Plzní v dlouhodobějším horizontu,” řekl. Studie stála 40.000 korun a vytvořila ji start-upová firma World from Space.

Problematiku sucha a nakládání s dešťovými vodami mělo ve volebním programu několik stran. “Poslední roky ukázaly, že otázka sucha a s tím spojené problémy nabývají na intenzitě. Musíme přemýšlet do budoucna a v krocích, které plánujeme, zohledňovat situace, jež mohou nastat,” řekl primátor Martin Baxa (ODS).

Studie díky družicovým snímkům například ukazuje znatelný podíl zastavěných oblastí a průmyslových zón na zvyšování teploty ve městě. Lze z ní také vyčíst, do jaké míry dokáže město naopak ochlazovat vysázená zeleň, lesy, vodní plochy a systém zavlažování. Město může tato data srovnat s vlastními údaji, nebo daty hydrometeorologického ústavu.

“Například pokud satelitní snímek ukáže na plochu zeleně, díky které se daří město výrazně ochladit, my snadno ověříme, o jakou zeleň jde, tedy která má největší schopnost ochlazovat, zda jde o zavlažovanou oblast a podobně,” popsal možné využití technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Díky snímkům z družice lze také zjistit, jestli vysychají vodní plochy a jak rychle, nebo jaké stavební postupy mohou pomoci ochlazení.

Plzeň s projekty na snižování teploty počítá dlouhodobě. Existují plány na zelené střechy, nové parkovací plochy se vsakováním vody nebo podzemní nádrže na vodu určenou k zavlažování. Taková nádrž už vzniká v areálu bývalé Reo Depony, který město opravuje.

Zdroj: ČTK, foto: smartcity.plzen.eu

21.12.2018 11.47, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31