8. 7. 2020

Plzeň dokončuje úpravu náplavky za desítky milionů korun

Do konce června má být v Plzni hotová úprava nové náplavky na levém břehu řeky Radbuzy v centru města od Anglického nábřeží po areál ve Štruncových sadech. Ačkoliv Plzní protékají čtyři řeky, žádná náplavka se zatím nevyužívá.

Nový úsek, který nabídne více než půlkilometrovou promenádu podél řeky i dostatek místa k sezení na betonových schodech u vody, bude sloužit k relaxaci Plzeňanů i pořádání různých akcí, řekl ČTK primátorův technický náměstek Pavel Šindelář (ODS).

Náplavka měla být původně dokončena už loni, kvůli problémům s podložím se ale stavba protáhla. “Náplavka je tak ze dvou třetin hotová. Náklady jsou v tuto chvíli přibližně 60 milionů korun. Měli bychom se do toho vejít,” uvedl Šindelář. Investice zahrnuje spolu s dlážděnou promenádou také osazení dlouhých betonových schodů přímo podél břehu řeky, na kterých se bude moci sedět u vody.

Kompletní rekonstrukcí projde lávka přes Radbuzu a vznikne na ní nová kavárna. Z lávky dolů k náplavce povede dlouhé schodiště. Náplavka je čtyři až osm metrů pod úrovní souběžné silnice.

Projekt muselo město konzultovat s vodohospodáři. Podmínkou realizace bylo, aby nic na náplavce nezhoršovalo povodňovou situaci. Schodiště z lávky k náplavce bude mít mechanismus, který umožní jeho zvednutí při velké vodě. Při záplavách v roce 2002 zvednutá hladina Radbuzy vystoupala až nad horní hranu vysoké zděné stěny u řeky.

Náplavka na břehu Radbuzy poprvé ožila v roce 2014 festivalem Náplavka k světu. Už dříve ale mladí lidé z nynějšího spolku “k světu.” usilovali o její využívání. Festival nabídl kulturní akce, půjčovnu lodiček a občerstvení. Pořádal se tam tři roky a organizátoři ze spolku k světu. předali městu studii využitelnosti území. Nyní spolek pořádá podobný festival na náplavce Mže a doufá, že i tak se město časem rozhodne prostředí zpřístupnit lidem, řekla koordinátora festivalu Hana Boříková.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Aisano

6.3.2019 0.12, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2