9. 4. 2020

4.2.2019 11.14, Rubrika: Vodovody a kanalizace

OVAK má první malý kanalizační vůz s recyklací KAISER City Cycler

Malý kanalizační vůz s recyklací, KAISER City Cycler, první kanalizační vozidlo svého druhu v České republice, bylo uvedeno do provozu společností Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále OVAK) v Ostravě. Informovala o tom dnes mluvčí OVAK Radka Vanková.

Vozidlo je určeno k vysokotlakému čištění městské kanalizace za využití technologie umožňující opětovné využití čistící vody prostřednictvím kontinuální recyklace. Jedinečnost vozidla spočívá především v jeho velikosti a celkovém kompaktním provedení, které zlepšuje jeho využití v hustém městském provozu a místech se zúženým nebo sníženým profilem průjezdu. Vozidlo bylo vyrobeno u renovovaného výrobce v Lichnštejnsku a jeho hodnota je více než 9 miliónů korun bez DPH.

Hledání vhodného vozidla se specifickými parametry, které by zlepšilo úroveň služeb v oblasti čištění kanalizací, a příprava jeho nákupu probíhala od roku 2015. Cílem bylo doplnit technologický park vozidel o vozidlo, které při zachování obdobných parametrů výkonu mělo zmenšené rozměry. Díky špičkovému technickému řešení výrobce a váhově optimalizovaným dílům, bylo možno nástavbu osadit na dvojnápravový podvozek IVECO ML180E32 4×2, splňující již emisní limit EURO 6c. Vozidlo je vybaveno dálkovou diagnostikou prostřednictvím GSM a GPS.

Vozidlo obsahuje nerezovou cisternu, vysokotlaké pomaloběžné čerpadlo – převaděč tlaku – pumpa KDU-148, vakuové – vodokružné čerpadlo KWP 900i a systém recyklace Rotomax. Technologie Rotomax umožňuje využití systému recyklace čistícího média (vody) i v náročných podmínkách. Pracuje na principu oscilujícího filtračního bubnu, který je zabudován v přední části kalové cisterny a tento jednostupňový filtrační systém odděluje pevné látky (kameny, písek, atd.) od odpadní vody, která se pak znovu využívá pro samotné čištění. Tímto odpadá nutnost odběru pitné vody z hydrantu i nezbytné přejezdy vozidla (úspora času, vody a PHM). Použitá technologie umožňuje samočištění (oplach) filtračního bubnu, což usnadňuje práci samotnou, tak následnou údržbu vozidla.

Vozidlo má zařazeno do systému i ochranu před mrazem při přejezdu při využití naftového ohřevu, cirkulace a předehřevu vody. Jednotka zajištuje dostatečný ohřev pro přepravu vozidla až do max. 15°C. V zahraničí je tento systém využíván především v alpských zemích.

Samotné ovládání nástavby je pro obsluhu velice jednoduché a intuitivní. Ovládání je primárně prováděno skrze dálkový ovladač, popř. z místa obsluhy, které je umístěno v zadní části vozidla. Osádka vozidla si jeho provoz vozidla a jeho ovládání nemůže vynachválit. Oceňuje především logické rozmístění prvků na vozidle, kvalitní dílenské zpracování, vysoký výkon na vozidlo dané velikosti, jednoduchost obsluhy a údržby, včetně údržby vozu na konci směny, nízkou hlučnost a také nízkou spotřebu pohonných hmot.

OVAK má v rámci Česká republiky mnohá prvenství. Kromě zavedení malého kanalizačního vozu s recyklací KAISER City Cycler bylo v Ostravě i poprvé provedeno zavedení dálkového odečtu vodoměrů nebo využito čištění vodovodního potrubí pomocí vodní tříště, tzv. ICE PIGGING. OVAK aplikuje moderní technologie a jejich prostřednictvím zlepšuje své služby obyvatelům Ostravska.

Zdroj a foto: OVAK

 

 

4.2.2019 11.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3