24. 6. 2019

14.2.2019 15.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

V Olomouckém kraji budou letos pozemkové úpravy za 100 mil.Kč

Pozemkové úpravy za bezmála 100 milionů korun plánuje letos v Olomouckém kraji Státní pozemkový úřad (SPÚ). Desítka projektů podle vedení úřadu přispěje ke zvýšení ekologické stability i pestrosti krajiny a zároveň v době klimatických změn pomůže zadržet vodu v krajině. ČTK to dnes sdělil ústřední ředitel SPÚ Martin Vrba.

“Všechny připravené projekty reagují na potřeby konkrétních lokalit. Při plánování a realizaci pozemkových úprav dbáme především na zlepšení životního prostředí, ochranu půdního fondu v podobě opatření proti větrné i vodní erozi a zvýšení ekologické rozmanitosti a stability krajiny,” uvedl Vrba. Kvůli klimatickým změnám jsou podle Vrby prioritou vodohospodářská opatření, jako jsou například mokřady, tůně, rybníky nebo poldry, která dokážou zadržet a akumulovat vodu v krajině.

Například ve Zvoli na Šumpersku bude letos na jaře zahájena stavba polní cesty s příkopem za 19 milionů korun, záchytný příkop zamezí vzniku eroze. K zadržení vody v krajině a odvedení přívalových vod budou pomáhat dvě drátokamenné přehrážky a protierozní retenční nádrž. Chybět nebude ani nová zeleň. Pozemkové úpravy ve Zvoli mají být hotovy do konce listopadu. V Želechovicích na Olomoucku v dubnu začnou dělníci budovat polní cestu, díky které získají majitelé lepší přístup ke svým zemědělským pozemkům. Součástí projektu za 15 milionů je i lokální biocentrum a biokoridor. Práce na pozemkových úpravách v Želechovicích mají skončit v listopadu.

Letos jsou v plánu také rozsáhlé pozemkové úpravy u Čelechovic na Hané a Studence na Prostějovsku za bezmála 33 milionů korun. Ekologickou, protierozní a protipovodňovou funkci tam podpoří nové suché poldry, výsadba lokálního biocentra a regionálního biokoridoru. Tato opatření mají pomoci zadržet vodu v krajině. Prostějovská pobočka SPÚ už loni na podzim dokončila 6. etapu rozsáhlých pozemkových úprav ve Skřípově za více než 33 milionů korun. Kromě sítě nových zpevněných cest napojených na cyklotrasy v okolí systém zahrnuje i tři vodní nádrže, devět zemních tůní a 12 záchytných příčných překážek.

Přerovská pobočka SPÚ ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic loni v říjnu zahájila dvě investiční akce v katastru Velká u Hranic. “Po jejich dokončení se v lokalitě výrazně zvýší dostupnost pozemků i protierozní ochrana obce. Dále se sníží vodní eroze, zlepší se odtokové poměry a díky novým cestám se navíc odkloní zemědělská doprava mimo zastavěné území obce,” podotkla mluvčí SPÚ Lenka Růžková.

Jedno opatření u obce Velká se týká především zeleně. “Bezmála sedm hektarů plochy se změní v zelené oázy pro zvěř i rostliny. Dva nové lokální biokoridory a lokální biocentrum kromě estetické funkce zajistí i protierozní a protipovodňovou ochranu,” dodala Růžková.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (řeka Morava Olomouc) Naše voda – Nina Havlová

 

14.2.2019 15.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30