23. 7. 2019

7.2.2019 15.18, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Odborníci hledají nový zdroj pitné vody pro město Zábřeh

Nový zdroj pitné vody pro Zábřeh na Šumpersku hledají v prameništi Lesnická odborníci ze společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. ČTK to sdělil starosta Zábřehu a člen představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk František John.

Tamní letité vrty jsou už pro zásobování obyvatelstva nepoužitelné. První průzkumná sonda loni sice odhalila zásobárnu podzemní vody, avšak kvůli vysokému obsahu železa by byla nutná její nákladná úprava. Vodohospodáři proto budou v hledání pokračovat. Nový vrt má nahradit současné vrty, které byly v prameništi Lesnická uvedeny do provozu v roce 1976. Tehdy ale v okolí vrtů okresní úřad nevyhlásil pásmo hygienické ochrany. “Postupně se začaly projevovat negativní důsledky zemědělské činnosti spočívající v kontaminaci a postupném zvyšování koncentrace dusičnanů až na hranici povolených limitů, což vedlo k ukončení odběru pitné vody z těchto vrtů a nahrazení vodou z prameniště v Olšanech,” uvedl John.

Celý skupinový vodovod Zábřeh je nyní napojen na zdroj pitné vody v Olšanech, který zásobuje i Šumperk. “Díky skupinovému vodovodu je tak zajištěno zásobování obyvatel Zábřehu kvalitní pitnou vodou. Nový vrt v prameništi Lesnická má posílit bezpečnost a soběstačnost celého systému,” podotkl John. První průzkumný vrt v prameništi Lesnická loni zamířil do hloubky 200 metrů a stál zhruba pět milionů korun. Většinu nákladů pokryla dotace. Vrt bude kvůli vysokému obsahu sloučenin železa zakonzervován. Vysoká koncentrace železa podle odborníků souvisí s dávnou sopečnou činností.

Podle hydrogeologů bude v nivě Moravy u Zábřehu kvalitní pitná voda v dostatečném množství, jen je třeba narazit na správnou zásobárnu, jelikož voda je v podzemí kvůli nepropustným vrstvám jílu vzájemně izolována. Voda ve větších hloubkách podle odborníků pochází až z pramenné oblasti Jeseníků.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (likvidace vrtu) ČHMÚ

 

7.2.2019 15.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4