4. 6. 2020

Obnovený rybník Starý znovu ožívá

Ohrožené druhy žab a vzácné rostliny se vracejí do přírodní rezervace Rybník Starý na Pelhřimovsku  Revitalizací rybníka, která byla dokončena v loňském roce, se podařilo se zanikající rybník obnovit a vytvořit lepší podmínky pro ohrožené vodní a mokřadní organismy. Informovala o tom Agentura ochrany přírody.

„Rybník byl silně zabahněn, v létě téměř vysychal. Podmínky pro život ohrožených rostlin a živočichů se stále zhoršovaly. Bylo proto odtěženo zhruba 6 000 m3 bahna, vybudován zcela nový bezpečnostní přeliv, požerák a potrubí. Opravena byla i hráz, kterou poškodily ondatry, a vybudovány byly nové tůně,“ vysvětluje Pavel Marek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Letos na jaře se v obnoveném v rybníku rozmnožovalo několik druhů ohrožených obojživelníků, například žáby blatnice skvrnitá, skokan krátkonohý a rosnička zelená. Potravou obojživelníků jsou mimo jiné komáří larvy, dá se proto říct, že čím více žab a čolků bude v naší krajině, tím méně bude komárů,“ vysvětluje Jaromír Maštera z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Žďárské vrchy a krajského střediska Havlíčkův Brod.

Zajímavostí je záchranný přenos ohrožené rostliny ďáblík bahenní. Při revitalizaci byla totiž část porostů ďáblíku přesazena mimo rybník a po dokončení prací navrácena zpět. Obnova rybníka jednoznačně prospěla i silně ohroženému rdestu alpskému. Tato vodní rostlina byla v létě 2012 nalezena v jedné z nových tůní u rybníka, jde vůbec o první nález z této lokality.

Přírodní rezervace Rybník Starý je vhodné místo pro výlety. Podél celé rezervace vede schůdná luční cesta poměrně nenáročným terénem. Po jižním okraji vede zelená turistická značka. Kromě Starého rybníka je součástí rezervace i větší rybník Havlů, drobný rybníček Stupný a rašelinné louky a mokřady mezi rybníky a nad rybníkem Starý.

Naše voda

23.5.2013 6.03, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5