4. 4. 2020

Nový způsob opravy Vřídelní kolonády má být rychlejší i levnější

Navrhovaný nový způsob opravy technologií pod Vřídelní kolonádou by měl být rychlejší i levnější než dříve navrhované přesunutí nynější technologie dočasně mimo kolonádu. Novinářům to řekl náměstek primátorky Petr Bursík (ODS).

Nové vedení Karlových Varů chce technologii na úpravu vřídelní vody opravit přímo v podzemních prostorách, které nechá předtím zpevnit. Zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo podrobné rozpracování této varianty záchrany kolonády, rozhodnout by mělo nejpozději v dubnu. Podzemí pod vřídelní síní už je přitom prakticky ve stavu havárie, doplnil Bursík.

“Strop bude celoplošně podepřen a následně bude rozřezán na demontovatelné části. Vloží se do toho nová ocelová konstrukce, která bude poté zalita betonem. Dojde k tomu, že celý podzemní prostor bude vyčištěn a nahoře vznikne úplně nová podlaha. A samozřejmě se osadí i nová mísa,” řekl Bursík. Podle předpokladů by tento způsob rekonstrukce měl být levnější i rychlejší o více než polovinu. Přesné náklady a časový harmonogram ale vzejdou až z dalšího rozpracování, které má být hotové v následujících šesti týdnech.

Podle statika Petra Hampla je vřídelní síň i její podzemí ve stavu havárie. Strop podzemní síně s krenotechnologií na jímání a rozvádění vřídelní vodypotrubím do lázeňských hotelů je běžnými sanačními postupy neopravitelný, řekl Hampl. Návrh řešení podle něj vychází z dříve zvažované varianty z roku 2014 a je realizovatelný. “Pokud to bude dělat firma, která ví, do čeho jde, budou rizika minimální. Největší rizika budou při samotné instalaci podpěr, ale tato rizika hrozí i při běžné údržbě,” doplnil statik.

Podle bývalého primátora Karlových Varů a nynějšího opozičního zastupitele Petra Kulhánka (KOA) rizika přesto existují. Problémem podle něj může být právě výběr firmy, která by kolonádu i technologii dokázala podle představ města opravit. “Je tu riziko, že se nenajde nikdo, kdo by za takových podmínek, jaké si město představuje, vůbec do nějakého vztahu šel,” řekl ČTK Kulhánek. V souvislosti s tím podle něj hrozí, že se zahájení oprav protáhne a kolonáda bude dál chátrat.

Kolonáda pochází ze 70. let 20. století. Minulé vedení města chtělo technologie dočasně umístit do speciálních kontejnerů mimo objekt kolonády a pak podzemí opravit a zpevnit. Vývěr vřídla je svedený do náhradní mísy před kolonádu, nyní má ale pravidelnou dvoutýdenní zimní odstávku.

Zdroj: ČTK, Foto: wikimedia commons, Lubor Ferenc

26.1.2019 8.23, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3