20.12.2018 15.03, Rubrika: Voda a naše peněženka
Nová pravidla mohou zvýšit cenu stočného až o desítky procent
Na začátku je pár pro laika nenápadných změn ve vodním zákoně, který začne platit od Nového roku. Připomíná to deník MF DNES s tím, že na konci může být i citelné zvýšení stočného.
O kolik, to si zatím nikdo netroufá v konkrétních číslech odhadnout. Může za to fakt, že podle zákona se stane odpadní vodou i voda, která dosud za odpadní považována nebyla. Ta, která přeteče z kanalizace při prudkých deštích. Podle Oldřicha Vlasáka, ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK), mohou být změny jen kosmetické, stočné ale také může v průběhu pár let podražit až o desítky procent. Vše záleží na výkladu nového zákona.
Bohužel oficiální analýza toho, jaký bude mít nová legislativa vliv na výši stočného, není. „Takovým odhadem momentálně nedisponujeme, jelikož se nejednalo o vládní návrh, který by prošel klasickým procesem včetně posouzení dopadů navrhované regulace, ale o poslaneckou iniciativu. Jednalo se navíc o novelu zákona v gesci ministerstva životního prostředí,“ odpověděl na dotaz, jak nová legislativa ovlivní výši stočného, mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Právě ministerstvo zemědělství výši stočného podle nákladů na kanalizaci a čištění vody stanovuje.
Na ministerstvu životního prostředí jsou v rozporu s Vlasákem, důvod pro růst stočného nevidí. V porovnání s ostatními náklady infrastruktury, která ročně vybere 16 miliard na stočném, budou podle mluvčího ministerstva Ondřeje Charváta minimální. „V minulých deseti letech ke zpřísnění požadavků nedošlo, přesto došlo k nárůstu stočného o desítky procent,“ dodává Charvát. SOVAK nesouhlasí, roční náklady podle něj budou v řádu miliard.
Potenciál zasáhnout peněženku každého obyvatele Česka má změna v tom, co vše zákon považuje za odpadní vodu. Podle nového zákona je nově za vodu odpadní považována i voda, která vyteče nevyčištěná z kanalizační sítě. To se po každém větším dešti až na výjimky týká všech kanalizačních sítí v Česku. Ty totiž spolu se splašky odvádějí i vodu dešťovou. Kapacita stok, kterými se splašky odvádějí, není neomezená, a tak jsou na nich vybudovány takzvané odlehčovací komory, ze kterých se přebytek vypouští přímo do řek. Podobné pojistky jsou také před čistírnami odpadních vod. Kdyby přítok vody překročil kapacitu čistírny, „vypláchl“ by i mikroorganismy, které vodu čistí, a čistírna by přestala fungovat.
Zdroj a plné znění článku: Zákon zpoplatní dešťovou vodu [PDF], ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
20.12.2018 15.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aktuality

Davy lidí si přišly prohlédnout vodní elektrárnu Střekov
Akt. 25.3.2023 15.20Rubrika: Čistota vody a rekreace

Tisíce lidí zamířily k přehradám ve správě Povodí Odry
Akt. 25.3.2023 15.19Rubrika: Přehrady a vodní díla