22. 8. 2019

28.7.2019 10.27, Rubrika: Lodní doprava

Nová plavební komora by se podílela i na prevenci povodní

Vybudování nové plavební komory Praha – Staré město nad Staroměstským jezem je ve veřejném zájmu. Konstatuje to generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala s tím, že stavba by nejen zlepšila podmínky pro plavbu lodí po Vltavě, ale podílela by se také na ochraně Prahy před povodněmi.

Ačkoli má přitom Povodí Vltavy ke stavbě souhlasné stanovisko EIA (posuzování vlivu na životní prostředí) i památkářů, staví se proti ní Magistrát hlavního města Prahy i Městská část Praha 5. Z toho důvodu se zahájení stavby, podle všeho v neprospěch pražské lodní dopravy, odkládá.

Podle Kubaly je přitom nutné u stávající plavební komory Praha-Staré město, která je nejvytíženější plavební komorou ve střední Evropě, čekat na proplavení k překonání spádu hladin na jezech a dochází tak  k neúnosnému hromadění čekajících plavidel zejména v historickém prostoru hlavního města, v úseku mezi plavební komorou a Karlovým mostem. Pokud by se nová plavební komora vybudovala, dojde podle generálního ředitele Povodí Vltavy ke zrychlení proplavování a tím ke zkrácení čekacích lhůt na proplavení. „Tím se zvýší bezpečnost provozu na řece a zkrátí se doba čekání na proplavení. Hlavně velká plavidla nebudou muset čekat dlouhou dobu před plavební komorou se zapnutými motory nebo kroužit v prostoru mezi plavební komorou a Karlovým mostem,“ zdůrazňuje Kubala.

Dalším významným  přínosem nové plavební komory by bylo podle ředitele její zapojení do ochrany před povodněmi. „V případě povodní, kdy se plavidla musí  v nejkratší možné době přemístit do ochranných přístavů, napomůže urychlit přesun plavidel do ochranného přístavu Praha – Smíchov,“ uvedl Kubala.

Stavbu by měl financovat Státní fond dopravní infrastruktury, na základě stávajících odhadů z podkladů pro územní rozhodnutí by stavba vyšla zhruba na 530 milionů korun.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

28.7.2019 10.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Lodní doprava

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1