22.1.2015 8.57, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Ochránci kritizují poslední verzi zákona o ochraně půdy
Rozsáhlé výjimky z placení poplatků za zábor půdy týkající se například továrních hal, skladišť, silnic nebo parkovišť se nelíbí prakticky všem nevládním organizacím. Informuje o tom server denik.obce.cz.
Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická, Beleco, Pro-BIO, Koalice pro řeky a Společnost pro trvale udržitelný život z asociace Zelený kruh proto varují před zvýšením tempa likvidace kvalitní půdy a nedostatkem potravin v budoucnosti. „Poplatky za zábor půdy jsou jediným skutečně účinným nástrojem její ochrany před zničením. Vláda porušila své sliby a navrhla oslabení ochrany půdy. Senátní návrh vládní výjimky násobí. Pokud by jej poslanci schválili, vedlo by to k masivnímu prohloubení už dnes probíhající degradace půdy a krajiny a k postupné likvidaci českého zemědělství,“ uvádí expert na politiku životního prostředí Zeleného kruhu Daniel Vondrouš.
Poplatky za zábor půdy byly zvýšeny před pěti lety. Šlo o první zvýšení od roku 1992, které pouze vyrovnalo inflaci a nárůst ceny půdy. Stávající výše poplatků tak nestačí na motivaci developerů k vyššímu využití starých průmyslových areálů (tzv. brownfields) či horší půdy namísto té kvalitní. Půda sice ubývá pomaleji, stále ale každý den nevratně ztrácíme několik hektarů cenné půdy.
Stávající vláda se přitom veřejně zavázala k posílení ochrany půdy. Předložila však novelu zákona, která naopak poplatky snižuje. V ekologicky citlivých územích se již poplatek nemá násobit všemi koeficienty ekologických vah, ale pouze jedním (nejvyšším) koeficientem. Nižší poplatky se mají platit za zábor půdy pro dálnice, státem podporované průmyslové stavby či výrobní haly a sklady v minulosti schválené územním plánem. Senát ale minulý týden prosadil další dramatický nárůst výjimek. Nižší poplatek mají platit veškeré dálnice i silnice včetně souvisejících dopravních staveb a také průmyslové stavby zařazené do územního plánu obce či kraje kdykoliv v minulosti i budoucnosti. Výjimky ruší smysl zákonné ochrany půdy, povedou k rozsáhlému nárůstu ničení kvalitní zemědělské půdy u nás a k možnému budoucímu nedostatku potravin.
Zdroj: www.denik.obce.cz, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová
22.1.2015 8.57, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality

Co přináší nový metodický pokyn na provozování DČOV?
Akt. 23.3.2025 15.26Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě