25. 8. 2019

17.8.2018 9.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Není pravda, že se voda do vyschlé studny nikdy nevrátí

V současném období přetrvávajícího sucha, kdy se na mnoha místech ztrácí voda ze studní, se někteří občané uchylují k zoufalému kroku a nechávají si do svých studní navážet vodu cisternami. Takový krok ale znamená více škody, než užitku.

Jak dnes upozornil portál naše voda Ladislav Bartoš, Water technology specialist společnosti Veolia Česká republika, ti, co takové počínání doporučují a zřejmě na něm i vydělávají, argumentují tím, že pokud studna absolutně vyschne, dojde k trvalé ztrátě vody. Údajně se prý voda do přeschlé studny nevrátí a v období vyšších srážkových úhrnů si “najde” jinou cestu. „Jedná se o tvrzení, které se nezakládá na pravdě, respektive není potvrzeno žádnými vědeckými podklady. Voda, která se do suché studny načerpá z cisterny, se v lepším případě pouze ztratí do okolí. V tom horším případě může dojít i k poškození okolí studny opačným prouděním vody,“ zdůraznil Bartoš.

Přítomnost vody ve studni souvisí výhradně s hydrogeologickými podmínkami v místě výskytu studně. Pokud tedy dojde k vyschnutí zvodnělé vrstvy, ztratí se logicky i voda ve studni. Voda se do studně vrátí výhradně tak, že dojde opětovně k dostatečnému nasycení příslušné vrstvy zpravidla srážkovými vodami (déšť, sníh), případně průsakem z některého zdroje povrchové vody (řeka, potok, rybník).

V podstatě jedinou cestou zajištění vlastního zdroje vody je buď prohloubení stávající studny, nebo zhotovení nového vrtu na jiném místě pozemku. Vhodné místo by měl určit odborný hydrogeolog, který má příslušné znalosti lokality nejen z hlediska možného výskytu podzemních vod, ale zná i souvislosti s jinými, již využívanými zdroji podzemní vod. Jedině tak nedojde k často se vyskytujícím sousedským sporům, kdy majitel jedné nemovitosti bez povolení zhotoví vrt a “strhne” vodu ostatním nemovitostem v blízkém i vzdálenějším okolí.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

17.8.2018 9.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Významné zprávy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1