6. 6. 2020

Některé skiareály staví nádrže na vodu kvůli zasněžování

Nádrž zhruba za 6,5 milionu korun dostavěl letos lyžařský areál Přemyslov na Šumpersku. Důvodem rozsáhlé investice byla obava ze sucha, areál vodu nutně potřebuje na zasněžování. Na vlastní nádrž spoléhá také například níže položené středisko nedaleko Olomouce v Hlubočkách.

Provozovatelé dalších areálů, kteří takovou možnost nemají, se shodují na tom, že sucho jim působí kvůli chystanému zasněžování problémy. Žádnému z nich však zatím omezení provozu nehrozí.

“Problém se zasněžováním nemáme, letos jsme postavili druhou akumulační nádrž, takže máme na zasněžování zhruba 6500 kubíků vody. I když je nyní v tocích vody poměrně málo, jsme schopni tím zasněžit modrou sjezdovku,” řekl ČTK zástupce střediska Přemyslov Jaroslav Podzimek. Do investice se areál pustil právě kvůli suchu, na které poslední tři roky doplácel. “Zasněžovali jsme pouze z nádrže a pak trvalo i 14 dní, než jsme ji dopustili s povoleným množstvím. Řešili jsme to tedy tak, že nad první nádrží, která zde byla od prvopočátku, postavili letos druhou,” řekl Podzimek.

V Hlubočkách nádrž vybudovali již před čtyřmi lety, podle provozovatelů bylo tehdy důvodem především posílení systému. “Nyní se nám to hodí, jsme rezistentní vůči výkyvům počasí. Z 90 procent si to vysněžíme ze zásob z nádrže,” řekl ČTK provozovatel střediska David Jarmar.

Problém s nedostatkem vody však pociťují střediska napříč Jeseníky, zasněžování budou muset efektivně plánovat. “Týká se to samozřejmě i nás, budeme to muset omezovat, ten problém je všude. Vodu bereme z potoka, letos je to určitě horší než bývalo, vody je tam méně. Budeme muset brát obezřetně, doufáme že napadne i přírodní sníh,” řekl dnes ČTK František Kaštyl z lyžařského střediska v Petříkově na Šumpersku.

Se suchem se musí vyrovnat i středisko v Ramzové. “Nemáme povolené žádné nádrže ani nic podobného, správa chráněné krajinné oblasti a lesy ČR nám to nepovolily. Bereme vodu přímo z potoka. Tím jsme limitováni a neumíme s tím nic udělat,” řekla dnes ČTK zástupkyně areálu Karla Kubíčková. Projeví se to podle ní na intenzitě zasněžování. “Budeme moci pustit pouze jedno čerpadlo a jen pár děl. Jsem ale optimista, věřím, že na začátku prosince napadne metr sněhu,” doplnila Kubíčková.

Sněžná děla s příchodem zimního počasí zatím spustilo Červenohorské sedlo, podle vedoucího střediska Martina Dubského však jen zkoušeli systém. Zasněžovat by chtěli až od prosince. V Ramzové by chtěli začít zasněžovat ve středu večer. “Zasněžování v této době je celkem neekonomické a neefektivní,” podotkl zástupce střediska Přemyslov, které začne zasněžovat také až od prosince.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: Pudelek (Marcin Szala) – Vlastné dielo

21.11.2018 0.44, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5