22. 5. 2019

17.11.2018 15.34, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Některé obce Vysočiny řeší kvůli suchu dodávky vody i na podzim

Sucho trápí Vysočinu i na podzim. Městys Sněžné na Žďársku vyzývá obyvatele už od května, aby neplýtvali pitnou vodou z místního vodovodu. V těchto dnech sice vodu do vodojemu navážet nemusí, ale vyhráno ještě není, řekla ČTK starostka Renata Dvořáková.

Pelhřimovská radnice požádala o šetření vodou z vodovodu v místní části Benátky, výzva platí od tohoto měsíce. Aktuální naplněnost vodárenských nádrží spravovaných na Vysočině Povodím Moravy se pohybuje od 36 do 70 procent. “Všechny nádrže mají dostatečné zásoby a dodávky vody z těchto vodárenských nádrží jsou v tuto chvíli zajištěné,” sdělil dnes ČTK mluvčí povodí Petr Chmelař. Období sucha kvůli podprůměrným dešťovým srážkám ale pokračuje. Z vodárenských přehrad má zatím nejvíc vody Mostiště s naplněností na úrovni 70 procent. Nová Říše je zaplněna ze 48 procent, Vír z 39 procent a Hubenov z 36 procent. Jihomoravská přehrada Vranov, z níž proudí voda i na Třebíčsko na Vysočině, má zaplněnost 44 procent. “Nádrže od jara skvěle plní svoji funkci. Zajišťují vodárenské odběry, nadlepšují situaci na vodních tocích,” uvedl Chmelař. Dodal, že se povodí snaží pokles hladin zpomalovat.

“Problémy zatím nemáme. Nemuseli jsme přistupovat k žádným opatřením, ať už z hlediska regulace nebo omezování spotřeby,” uvedl ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný. Podotkl, že situace bude horší příští rok, pokud nepřijdou podzimní deště nebo zima se sněhem. Vydatnost prameniště u Heraltic na Třebíčsku je oproti jiným obvyklým letům asi na polovině. Kvůli kůrovcové kalamitě navíc musejí lesníci kácet v lese chránícím toto významné prameniště.

Řada obcí na Vysočině závislých na místních zdrojích vody hledá kvůli poklesu jejich vydatnosti cesty, jak je posílit. Sněžné má kromě úbytku vody ve studnách, které zásobují veřejný vodovod, starosti s poruchami na této síti. Kromě rekonstrukcí plánuje vedení městyse vyhledávání vody v jiném místě.

V Bohdalově na Žďársku a dalších třech obcích napojených na stejný vodovod požadovala správa šetření pitnou vodou do konce října. Vydatnost prameniště se na podzim sice ještě o něco snížila, ale klesl také odběr vody, i díky tomu, že už lidé nezalévají a nenapouštějí bazény. “To, co nateče, nám spotřebu pokryje, ale jsme na hraně,” řekl bohdalovský starosta Arnošt Juda (bezpartijní). Městys už prověřuje možnosti ke zvýšení dodávek vody do vodovodu ze tří nedávno vybudovaných vrtů.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

17.11.2018 15.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2