8. 7. 2020

Nadace Partnerství a Lesy ČR hledají háje svobody

K příležitosti Mezinárodního dne lesů, který každoročně připadá na 21. března, si kampaň Nadace partnerství „Stromy svobody 1918 – 2018“ klade další ambiciózní cíl: Objevit ve spolupráci s generálním partnerem kampaně Lesy ČR co možná nejvíce tzv. jubilejních hájů nebo také hájů svobody.

Informoval o tom David Kopecký z Nadace Partnerství. Háje svobody podobně jako Stromy svobody byly vysazovány na oslavu vzniku republiky jako připomínka nově nabyté svobody a demokracie. Prozatím veřejnost a lesníci vypátrali pět takových hájů, nepovšimnuto jich ale může růst celá řada. Ve spolupráci se Slovenskými stáními lesy mají navíc v rámci oslav 100 let Československa vyrůst dva nové výroční háje v Česku a u slovenských sousedů. „Zatím víme o háji svobody v Křenovicích u Vyškova, který v roce 1928 vysadili žáci místní školy. Od stejného roku zdobí Bílý kopec u Semil tzv. Harrachovská desítka. Sto metrů vysoká číslice deset tvořená vzrostlými modříny vznikla na oslavu desátých narozenin republiky na místě velkého lesního polomu,“ vyjmenovává háje zanesené do mapy kampaně na www.stromysvobody.cz její koordinátorka Zuzana Šeptunová. Že ale výroční háje nevznikaly jen v meziválečných letech, dokazuje i jubilejní háj v Kraslicích u Sokolova, vysazený v rámci pražského jara 1968.

„Lesnické povolání je bytostně spjaté s odpovědností, neboť les, o který se staráme, předáváme našim potomkům. Dobrý hospodář musí ctít historickou zkušenost a odkaz předků. Lesy České republiky jsou státním podnikem, který si je vědom své společenské odpovědnosti. I proto jsme se rozhodli podpořit projekt Stromy svobody, který nám připomíná vznik samostatného Československa a hodnoty, které má význam chránit i za dalších 100 let,“ dodává ke společné iniciativě Nadace Partnerství a Lesů ČR jejich generální ředitel Daniel Szórád. Na tradici vysazování hájů naváží Lesy ČR ve spolupráci se slovenskými kolegy u příležitosti společné konference 17. října. Jubilejní háj nově vyroste v Čiernom Balogu, vhodné místo pro českého zástupce se hledá. Vedle dvojice hájů lesníci v říjnu plánují v říjnu vysadit také sto památných stromů po celém Česku. Ty se tak zařadí po bok symbolických 2018 Stromů svobody, které během hromadných celorepublikových výsadeb 20. – 28. října chystá sázet spolu s místními komunitami Nadace Partnerství.

Z Harrachovské desítky se zase na jaře stane stovka. Krkonošský národní park totiž plánuje dosázet k devadesátiletým modřínům nové stromky v podobě velké nuly.

Více na:  www.stromysvobody.cz

Naše voda, foto Nadace Partnerství

 

 

 

 

19.3.2018 11.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2