20. 8. 2019

9.12.2018 10.10, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Na Vysočině měly letos problémy s dodávkami desítky obcí

Na Vysočině mělo v letošním suchém roce potíže se zásobováním pitnou vodou více než 50 obcí či jejich místních částí. Vyplývá to z informací, které krajskému úřadu dali provozovatelé vodovodů a krajští hygienici.

Nejvíc obcí, jež si musely vypomáhat například dovozem vody do místních vodojemů, bylo na Pelhřimovsku. Jak zjistila ČTK, některé vsi musí vozit vodu i během podzimu. Ale i primátorka krajské Jihlavy vyzvala minulý týden obyvatele k šetření, aby se zpomalil pokles hladiny vodárenské nádrže Hubenov. Pelhřimov pořád zajišťuje dovážení vody do pěti svých místních částí, kde lokální zdroje, třeba kopané studny, přestaly stačit. Po suchém létě přišel suchý podzim, to situaci ještě trochu vyhrotilo, řekl ČTK Stanislav Kropáček z hospodářského odboru pelhřimovské radnice. Podotkl, že za 16 let, co je na úřadě, takový stav nepamatuje. Samotné město problémy s vodou nemá, protože je napojené na vodárenskou přehradu Švihov.

Podle údajů, které vodohospodáři poskytli krajskému úřadu, mělo během letoška starosti s dodávkami pitné vody na Pelhřimovsku 27 obcí nebo jejich místních částí, na Žďársku 12 a v okrese Jihlava deset. Na Třebíčsku informovali o jednom případu a na Havlíčkobrodsku o čtyřech. V několika obcích hygienici zakázali vodu používat kvůli její mikrobiologické závadnosti. Celkový počet sídel v kraji postižených nedostatkem vody byl ale asi o třetinu nižší než během suchého léta 2015.

“V této souvislosti je třeba uvést, že některé obce po zkušenostech z roku 2015 postupně posilují různými způsoby své stávající vodní zdroje, buď připojením na skupinové vodovody nebo realizací nových hydrogeologických vrtů,” uvedl Jaroslav Mikyna z krajského oddělení vodního hospodářství. Stoupá také zájem o zatím méně využívaná prameniště.

Potíže s nedostatkem vody, který se začal projevovat v posledních suchých letech, brzo vyřeší připojením dvou nových vrtů i Rovečné na Žďársku s více než 600 obyvateli. Minulý měsíc tam musela obec skoro každý týden navážet vodu do vodojemu z blízké přehrady Vír.

Pitné vody na Vysočině neubylo jen ve studnách, ale i ve vodárenských nádržích. V půli listopadu měla na území Povodí Moravy největší naplněnost přehrada Mostiště se 70 procenty; přehrada Vír byla zaplněna z 39 procent, Hubenov z 36 procent a Nová Říše ze 48 procent. Vydatnost velkého prameniště u Heraltic byla minulý měsíc oproti obvyklým letům zhruba na polovině.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (Nová Říše) Naše voda – Nina Havlová

 

9.12.2018 10.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1