6. 6. 2020

Na vinici Grébovka se bude testovat chytrý zavlažovací systém

Vinice Grébovka v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech se stane testovací lokalitou pro systém chytrých opatření, která zajistí pro městskou zeleň dostatečnou vláhu i při vysokých teplotách a minimu srážek. Zástupci druhé městské části a České zemědělské univerzity dnes podepsali dohodu o spolupráci na projektech vedoucích k přizpůsobení městského prostředí na budoucí klimatické změny.

“Byli bychom rádi, kdyby hospodaření s vodou dostalo vědecký náboj,” řekl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek. Česká zemědělská univerzita se snaží najít řešení jak města připravit na klimatické podmínky, které nastanou v roce 2030 a později. “Jde nám zejména o to, zachytit vodu co nejblíže místu, kam dopadne. Krajina musí být schopná vláhu nejen zadržet, ale i akumulovat,” uvedl rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička.

Moderní technologie zajistí zachycení dešťové vody a její využití v závlahovém systému. Voda bude k rostlinám distribuována jen tehdy, když to budou opravdu potřebovat. Systém bude zároveň pracovat s meteorologickými údaji a závlahu přizpůsobí předpovědi počasí. Pracovníci, kteří se o park starají, budou moct navíc vzdáleně sledovat aktuální stav mikroklimatu v daném místě.

Podle prvotních odhadů vybudování závlah, čidel a retenčních nádrží ve vinici Grébovka bude stát zhruba šest milionů korun, uvedl zastupitel Prahy 2 Jan Recman. Počítá se s tím, že náklady by se rozdělily mezi městskou část, magistrát a část by pokryla dotace, doplnil. Vstupní analýza pro zahájení projektu by mohla být podle Recmana hotová do konce roku.

Letošní léto bylo v Česku s průměrnou teplotou 19,5 stupně Celsia nejteplejší od začátku sledování měsíčních průměrů v roce 1961. Oproti normálu bylo letos podle Českého hydrometeorologického ústavu v období od června do srpna tepleji o 2,5 stupně. Z hlediska srážek bylo letošní léto podprůměrné. Od začátku června do konce září spadlo v Česku 188 milimetrů deště. To představuje přibližně tři čtvrtiny dlouhodobého průměru.

Zdroj: ČTK, foto vila Grebovka s vinicí: wikimedia commons, VitVit

17.9.2019 9.58, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5