20. 5. 2019

5.12.2018 9.40, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Na Šluknovsku hrozí řadě lidí kvůli vyschlým studnám zima bez vody

Hrozba, že se brzy ocitnou bez tekoucí vody, visí nad stovkami domácností ve Šluknovském výběžku, které nejsou připojené na vodovodní síť. Připomnělo to vysílání radia Impuls s tím, že kvůli dlouhodobému nedostatku srážek prakticky v celé oblasti vyschly studny.

Města a obce teď vodu obyvatelům dovážejí v cisternách. Jenže sucho trvá a naděje na naplnění studní je zatím v nedohlednu. Naopak je blízko situace, kdy uhodí silnější mrazy a cisterny už kvůli tomu nebude možné přivážet. K přistaveným cisternám musejí s kanystry pravidelně jezdit obyvatelé Mikulášovic, Studánky či jiříkovské části Filipov. V Mikulášovicích jsou na čtyřech cisternách závislí lidé ze sedmdesáti domů už od prázdnin.

„Zrovna se chystáme prodloužit smlouvu na půjčení cisteren o další měsíce. Obáváme se ale mrazů, kdy vodu v cisternách vozit nejde. Pak už lidem nebudeme moci pomoci,“ říká starostka Miluše Trojanová. „Vodu lze cisternami zavážet, dokud teploty neklesnou pod minus pět stupňů Celsia. Pak už to možné není,“ potvrzuje Iveta Kardianová, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK). „Po dohodě se SčVK kupujeme a vozíme lidem vodu třemi cisternami z hydrantu v Rumburku. Je zajímavé, že v létě lidé vodu ve studnách měli, nedostatek se objevil až nyní,“ posteskl si Michal Maják, starosta Jiříkova, pod který Filipov patří. Stejně jako jinde si i zde radnice půjčila cisterny ze státních hmotných rezerv. Měsíční pronájem jedné stojí pět tisíc a voda do ní 500 korun. Lidem je dodávána zdarma. Zčásti ji využívá i sám starosta.

V řadě obcí už se kvůli situaci začali zabývat rozšířením vodovodní sítě. Už ho připravují v Mikulášovicích, zájem pak budou zjišťovat ve Filipově. Tam totiž dvacet let vodovod nikdo nechtěl, a tak sem vůbec není přivedený. Jiříkov má od roku 2005 připravený jeho projekt a nyní už jednal se Severočeskou vodárenskou společností, že město požádá o dotaci a za více než 60 milionů ho přivede. Ale musí být dost zájemců. Na řadě míst mezitím suché studny řeší i sami lidé. „Ti u trasy si vyřizují dokumentaci k napojení na vodovod, další plánují vrtané studny. Obávám se ale, aby jich nebylo tolik, že by prameny strhly,“ zmínila Trojanová. I zájemci o ně se ovšem mohou na nějaký čas ocitnout bez vody. Poptávka po vrtaných studnách je podle firem letos obrovská v celém kraji a nestíhají už všechny zakázky vyřizovat.

Zdroj: Radio Impuls (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

5.12.2018 9.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2