5. 7. 2020

26.1.2016 20.39, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Na rybnících u Tovačova se vyskytla vzácná sýkořice vousatá

Výskyt tohoto pěvce je vzácný především kvůli nedostatku vhodných mokřadů s porosty rákosu. Vzhledem k místu výskytu ho navíc podle odborníků není snadné spatřit.

“Sýkořice vousatá je u nás velmi vzácným a chráněným pěvcem. Žije v nepřístupných a v rozsáhlých rákosinách, a proto ji málokdo zná. Je podobná sýkorám a její samci mají pod zobákem výrazný černý knír, podle kterého získala své zvláštní jméno. Na střední Moravě se vzácně vyskytuje pouze v rákosinách rybníků u Tovačova a v Záhlinicích u Hulína,” uvedl Šafránek. V letošní zimě ji ornitologové pozorovali pouze na Tovačovsku.
Podle odborníků se výskyt sýkořice vousaté mapuje těžce, protože žije skrytě v hustém a nepřístupném rákosí. Drobný pěvec se vyskytuje především v Rumunsku v deltě Dunaje, spatřit jej lze v rákosinách u mělkých jezer. Podobných míst v Česku příliš není. “V okolí Tovačova jsou schované v rákosinách. Je jich tam nyní zhruba 20 kusů,” doplnil Šafránek.
Sýkořice vousatá se pozná podle světle žlutohnědého zbarvení a dlouhého ocasu. Křídla má výraznější, černohnědá s bílým okrajem. Samci mají na rozdíl od samic světle šedomodrou hlavu a dlouhý černý vous od zobáku až na krk. “Sýkořice se živí hmyzem a semeny rákosu. Své hnízdiště neopouští ani v zimě, jen občas se vydávají někteří jedinci na podzimní potulky při vyhledávání nových hnízdišť,” dodal místopředseda spolku.
Tovačovsko je pro milovníky přírody a především zájemce o ptáky vyhlášenou lokalitou. Zdejší jezera a rybníky jsou důležitou zastávkou při tazích a zimovištěm vodního ptactva, nejzajímavější je v době na přelomu podzimu a zimy. Výskyt vzácných ptáků zde ornitologové mapují každoročně, v minulosti mezi ně patřily například vzácné kachny zrzohlávky rudozubé, kajky mořské nebo pěnice malá ze Střední Asie, která žije na východ od Kaspického moře a v Česku nebyla předtím nikdy pozorována.
Právě vzhledem k druhovému bohatství ptáků byla tato lokalita vybrána jako první pro stavbu pozorovatelny České společnosti ornitologické. Stojí u Troubeckého jezera.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Martin Mecnarowski
26.1.2016 20.39, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2