21.8.2021 12.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Na přírodních koupalištích v Česku přibylo několik zákazů koupání
Na přírodních koupalištích v Česku před koncem prázdnin přibylo několik zákazů koupání, aktuálně jich tak platí nejméně šest zejména kvůli nadlimitnímu množství sinic. Na dalších místech hygienici koupání nedoporučují. Jinde zůstává kvalita vody dobrá, zjistila ČTK.
Nově je koupání zakázáno u Podolska na orlické nádrži a na Plumlovské přehradě u Prostějova. U Podolska byly podle jihočeských hygieniků velmi významně překročeny limity pro sinice, chlorofyl a vodní květ. „Voda (v Plumlovské přehradě) neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví,“ uvedla na webu krajská hygienická stanice v Olomouci.
V platnosti zákaz koupání zůstává v přehradě Trnávka na Pelhřimovsku a v rybnících Kachlička na Havlíčkobrodsku a Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku. Voda v těchto nádržích je nebezpečná pro zdraví lidí kvůli velkému množství sinic. Lidé se dál nesmějí koupat ani v rybníku Dlouhý u Lanškrouna na Orlickoústecku, kde hygienici zjistili velké množství uhynulých ryb.
Nevhodná ke koupání jsou tři přírodní koupaliště v Libereckém kraji. Už od začátku sezony je to přírodní koupaliště v Chrastavě u Liberce kvůli kolísavé kvalitě napájecího zdroje, od poloviny července koupaliště v Mimoni na Českolipsku kvůli masivnímu přírodnímu znečištění na hladině a od minulého týdne i Hamerské jezero na Českolipsku kvůli přemnoženým sinicím.
Hygienici koupání nedoporučují ani v nádrži Sedlice na Pelhřimovsku, kvůli sinicím nebo chlorofylu také v koupalištích Dolce u Trutnova, ve Výrovicích na Znojemsku, biotopu v Blovicích na Plzeňsku a v Novém rybníku na Příbramsku. Rizikové je podle hygieniků koupání kvůli cerkáriím ve Vrbickém jezeře v Bohumíně na Karvinsku. Cerkárie je parazitický organismus žijící ve vodním ptactvu a vodních plžích, který při postupném vývoji ve vodním prostředí může napadnout i člověka.
Na jiných přírodních plochách, které hygienici kontrolují, zůstává kvalita vody dobrá. Lidé tak bez obav mohou vyrazit třeba k přehradám Dalešice, Seč, Pastviny a Nové Mlýny nebo zatopeným lomům po těžbě uhlí v Ústeckém kraji. Vodu vhodnou ke koupání ukazují odběry také v plzeňských rybnících Bolevecké rybniční soustavy, ve Štěrkovně v Hlučíně, v přírodním koupališti Vejsplachy ve Vrchlabí nebo ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
21.8.2021 12.02, Rubrika: Čistota vody a rekreaceAktuality

Kladno znovu vypíše tendr na opravu bazénu Bažantnice
Akt. 19.4.2025 8.22Rubrika: Čistota vody a rekreace

V Českých Budějovicích přibudou pítka a mlžítka
Akt. 19.4.2025 0.37Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace