7. 7. 2020

MZe: V příštím roce by mohl fungovat fond rizik pro zemědělce

Před ztrátami způsobenými nadměrným suchem nebo naopak srážkami v období sklizně, před kterými se farmáři nemohou pojistit, by mohl zemědělce alespoň částečně ochránit Fond nepojistitelných rizik. Informoval o tom portál pojistenivpraxi.cz.

Na ministerstvu zemědělství se má podle portálu do konce srpna projednat návrh materiálu, podle kterého by se mohl tento fond zřídit. Systém by mohl začít fungovat v roce 2016, upřesnil ředitel odboru komunikace ministerstva Hynek Jordán.

“Materiál se zaměřuje na sucho nebo nadměrné srážky v období sklizně, které způsobí škodu. Novým prvkem pro sledování uvedených klimatických jevů je využití Integrovaného systému pro sledování rizik v zemědělství,” uvedl Jordán. Podle něj spočívá princip fungování fondu v průběžném a plánovaném naplňování fondu penězi od zemědělských podnikatelů i státu.

Aby mohl systém začít fungovat, bude třeba změnit zákony, které jej prováží se současnou podporou pojištění, jež poskytuje Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond (PGRLF), i s případnými státními podporami. Také bude muset být notifikován u Evropské komise.

Už letos se ale na tuzemském trhu již objevil pilotní projekt pojištění proti suchu, který nabízí Agra pojišťovna. “Máme tři vybrané plodiny, kukuřici, soju a slunečnici,” konstatoval ředitel obchodu a likvidace pojišťovny Marek Bizoň. Podle něj se ale letos žádný zemědělec kvůli suchu nepojistil. Zatím jde podle něj o pilotní projekt, do budoucna plánuje pojišťovna rozšíření portfólia.

Podobný systém pojištění proti suchu je v zahraničí běžný, v Česku se o vytvoření fondu řadu let mluví, ale bez konkrétního výsledku. PGRLF v současnosti již hradí část pojistného při pojištění plodin nebo zvířat.

Zdroj: www.pojistenivpraxi.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

13.8.2015 10.53, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2