7. 8. 2020

12.1.2020 14.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Mýty o odpadech II.: V Evropě žádné spalovny nemáme

Možná pár bychom jich našli někde na Balkáně, ale v západních zemích nenajdete ani jednu spalovnu. Jak totiž píše partnerský portál prumyslovaekologie.cz., veškerá zařízení označovaná za spalovny jsou ve skutečnosti zařízeními na energetické využití odpadu (ZEVO). A mezi nimi je obrovský rozdíl.

Spalovna. Slovo, které budí mezi obyvateli vášně, znepokojení a především silné antipatie. Také se není čemu divit, když byly v minulosti tyto technologie v provozu, doprovázela je nelichotivá pověst, která přetrvává dodnes. Nejednalo se totiž o moc sofistikovaná nebo ekologická zařízení. Do spalovny se přivezl odpad, který se spálením zlikvidoval. Během tohoto procesu se nevyrobila žádná tepelná ani elektrická energie, a co hůř, do ovzduší se uvolnily znečišťující látky.

Jenomže doba pokročila a spolu s ní i technologie. Spalovny dnes neexistují, nahradila je již zmíněná zařízení na energetické využití odpadu. Dnešní ZEVO podléhá přísným emisním limitům i dalším ekologickým parametrům, proto je vybaveno moderními technologiemi a proces spalování je nepřetržitě monitorován. Není nadsázkou tvrzení, že vzduch nad komínem těchto zařízení je čistší, než někde ve městě. Nebo ve vesnici v chladném období, kdy se ze všech komínů čoudí a pálí se kde co. Malá lokální topeniště tak představují větší problém, jelikož na rozdíl od ZEVO nepodléhají žádným limitům a nejsou kontrolována. ZEVO odpad nejen spálí, ale vyprodukuje z něj i energii, kterou si mohou napojené domácnosti zatopit nebo posvítit. Může nahradit uhlí, což v době, kdy se odchází od klasických fosilních paliv, představuje daleko ekologičtější variantu. Zároveň mu je třeba přičíst k dobru, že odpad, který se energeticky využil, nemusí být zahrabán na skládce.

Ve Vídni stojí ZEVO uprostřed města a žádný z Rakušanů se neobává, že z komína vypouštěné dioxiny mu způsobí rakovinu, další kontaminanty mu zabijí rodiče a jeho dětem narostou druhé hlavy. Zařízení nikoho nepohoršuje, je naopak budovou, která zdobí centrum a láká turisty. Na území rakouského hlavního města jsou tato zařízení celkem čtyři. U nás ale obavy máme. Těžko však říci, co je důvodem. Možná se nemůžeme oprostit od dob minulých a nejsme připraveni změnit názor. Nebo možná „zelený“ tlak skutečně zabírá.

Zdroj a plné znění článku: https://www.prumyslovaekologie.cz/info/myty-o-odpadech-ii-v-evrope-zadne-spalovny-nemame, ilustrační foto: pixabay

 

12.1.2020 14.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6