4. 6. 2020

Ministerstvo zemědělství se přiklání k názoru obcí nad Orlíkem

Podle starosty Kovářova Pavla Hrocha se v kauze zvýšení retenčního prostoru v nádrži Orlík přiklání ministerstvo zemědělství spíše na stranu starostů a obcí nad Orlíkem a v okolí nádrže Orlík. Píše o tom Písecký deník.

„Ve čtvrtek 12. listopadu v podvečer jsem se sešel s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Ujistil mě, že podporuje návrh jihočeských starostů, aby platila první varianta změny manipulačního řádu na Orlíku, tedy možnost snížení retenční hladiny o dalších šedesát centimetrů. Přiklání se i k tomu, aby zamítavé stanovisko obcí na dolním toku, které požadují ještě mnohem výraznější zvětšení retenčního prostoru, nebylo Středočeským krajem akceptováno,“ uvedl starosta Kovářova a krajský zastupitel Pavel Hroch.

Dlouhodobé výrazné snížení hladiny orlické přehrady je stále alarmující pro majitele rekreačních zařízení, kempů a lodí. Podle stávajícího platného manipulačního řádu má totiž Povodí Vltavy možnost upouštět vodu dál, dokud nedosáhne hladina minimální možné úrovně, což je 329,6 m. n. m. V současné době se pohybuje kolem 339,8 m. n. m. a kolem osmi metrů pod v této době obvyklou výškou hladiny. Starostka Písku Eva Vanžurová společně se starostou Kovářova a krajským zastupitelem Pavlem Hrochem a píseckým radním a krajským zastupitelem Lubošem Průšou se shodují na tom, že budou do budoucna usilovat o změnu v manipulačním řádu Orlické přehrady tak, aby v letních měsících neodpouštělo Povodí Vltavy tolik vody jako dosud a aby tím nebylo postiženo její okolí. „Ohrožuje to lodní dopravu a rekreační oblasti, do kterých se hodně investovalo,“ doplnila Eva Vanžurová. Obce pod přehradou argumentují tím, že mají strach z povodní, a proto požadují trvalé výrazné snížení hladiny v Orlíku. „Zástupce ČVUT nám názorně na křivkách vysvětlil, že i kdyby byla přehrada prázdná, zdrží povodňovou vodu jen o několik hodin. Hlavním problémem pro Prahu jsou podle něj Berounka a Sázava, které nejsou regulované. Ikdyby byl Orlík na suchu, tak to tam povodně neovlivní,“ upřesnila Eva Vanžurová.

Zdroj: Písecký deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

23.11.2015 16.18, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5