8. 7. 2020

Ministerstvo připraví zpřísnění limitů pro ČOV do čtyř měsíců

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připraví do čtyř měsíců zpřísnění emisních limitů pro čistírny odpadních vod (ČOV). Informovalo o tom zpravodajství ČTK s tím, že limity emisí pro jednotlivé látky ve vodách se tak budou snižovat.

Návrh MŽP již podle ministra Richarda Brabce schválila Vláda ČR s tím, že na opatřeních budou spolupracovat i další ministerstva. V nařízení zůstanou číselné hodnoty emisí. Ministerstvo je původně chtělo nahradit slovním popisem, který by nutil vodohospodáře k využívání nejlepších dostupných technologií. Nakonec tuto variantu neprosadilo. Čistírny by podle Brabce měly v budoucnu využít svůj plný potenciál. “Nechceme, aby se tam investovalo nově, ty čistírny to umí, ta technologie to umožňuje, jenom ji nevyužívají,” řekl ministr.

Proti variantě vládního nařízení, které by slovně definovalo, že by měly čističky využívat nejlepší dostupné technologie, se již dříve stavělo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Malé obce podle jeho vyjádření by musely investovat do čističek, v některých případech by to podle sdružení vedlo ke zdražení stočného až o 80 procent. „Nutnost investic by se logicky musela promítnout do růstu cen vody. Podle analýz, které máme k dispozici, by se jednalo v průměru o pětiprocentní zvýšení cen plošně po celém území naší země,” řekl dříve předseda představenstva SOVAK František Barák.

Návrh ministerstva naopak podpořila ombudsmanka Anna Šabatová. Veřejná ochránkyně práv požádala vládu, aby nařídila obcím a městům, aby kvalitněji čistily odpadní vodu proudící z čistíren odpadních vod do řek. Podle ombudsmanky k tomu nejsou nutné větší investice, protože čistírny mohou zvýšit svůj výkon. Technicky s tím problém není, je jen nutné zpřísnit předpisy tak, aby nařídily vypouštění čistější vody z čistíren, řekla Šabatová. Podle ní se kvalita vody v tocích zhoršuje právě kvůli nedostatečně přísným předpisům.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

17.12.2015 8.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2