5. 7. 2020

Meterologové: Bude-li zima bez sněhu, budou studně bez vody

Přestože může být rok 2016 ještě teplejší než rok loňský, může mít větší negativní dopad na zdroje pitné vody v ČR další zima bez sněhu. Píše o tom deník Mladá fronta DNES na základě vyjádření klimatologa Radima Tolasze.

„Zatím to tak vypadá, a proto doufejme, že se to spraví. Předpověď hlásí na leden nějaké sněžení, ale těžko říct, jestli to bude přírodě stačit. Pokud ne, lze předpokládat, že budou mít čeští vodohospodáři problém, protože už půjde o třetí čtvrtou suchou zimu za sebou,“ upozorňuje Tolasz. Už vloni na některých místech republiky vysychaly studně, ale Česko jako celek se se suchem dokázalo poměrně dobře vypořádat. „Pokud by však byl letošek stejný jako rok 2015, tak už problémy budou. Asi se sice nebudou týkat velkých vodárenských systémů, ty by to ještě pořád nějak zvládly, ale bylo by daleko více lidí, které by nedostatek vody postihl,“ přitakává ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského Mark Rieder.

Zejména půjde o oblasti jižní Moravy, Rakovnicka, Pardubicka, Královéhradecka a vlastně celého středního Polabí. V opravdu kritické chvíli by pak teoreticky mohlo dojít na to, že by se kromě omezování zavlažování od zdrojů vody odstavovaly továrny, posléze elektrárny a také domácnosti. Koneckonců co se týká stavu povrchových vod v loňském létě, lze se podívat na koryto Labe v Děčíně. Tudy de facto odtéká voda ze dvou třetin českého území. Kdyby neexistovala vltavská kaskáda a Orlická přehrada by vodu vydatně neodpouštěla, tak by tudy neteklo prakticky nic. „Zřejmě by tu byly průtoky menší než v roce 1947, kdy bylo velké sucho. A dost možná by to bylo podobné jako na začátku minulého století, kdy se dalo Labe v Děčíně v podstatě přejít suchou nohou,“ odhaduje šéf Ústavu vodohospodářského Rieder.

I proto nejen vodohospodáři hledí do dalších měsíců s obavami. Avšak nikdo jim padající sníh či déšť předpovědět nedokáže. „Sice očekáváme, že letošní rok bude opět mimořádně teplý, ale jak to bude se srážkami, říct neumíme. Nejraději bychom byli, kdyby za čtrnáct dní nasněžil metr sněhu, vydržel do března a pak byl příjemný vlhký rok. Ale jestli to tak bude, to netušíme,“ tvrdí klimatolog Tolasz.

Zdroj: Mladá fronta DNES, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

4.1.2016 7.50, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2