12. 7. 2020

10.6.2019 13.40, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Limity pesticidů překračují hlavně zahraniční potraviny

V loňském roce řešila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) celkem 26 případů překročení limitu pesticidů v potravinách. Jak přitom dnes ve své zprávě informuje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), jde o přetrvávající problém, který se týká zejména dovozu, ale ani u domácích producentů není výjimkou.

SOCR ČR proto svolal odborníky napříč obory, aby na odborné konferenci hledali možnosti minimalizace těchto rizik, včetně záměru úzce spolupracovat s producenty a se státem na řešení této problematiky. Pozvání přijal i zástupce hlavního veterinárního inspektora Polska. Jednoznačným cílem tohoto úsilí je přitom ochrana zdraví českých spotřebitelů. Po pesticidech v potravinách nikdo netouží. Faktem však je, že se jim dnes nedá téměř vyhnout, protože v současném produkčním zemědělství jsou pesticidy všudypřítomné. V reálném životě jsou pak spotřebitelé vystaveni stovkám těchto látek, které se běžně používají k likvidaci hmyzích škůdců, hub a plevelů a které se pak v různém zbytkovém množství mohou vyskytnout také v potravinách. Ty mohou způsobovat zvýšené riziko rakoviny, problémy s reprodukcí nebo narušený duševní vývoj u dětí. Koncový spotřebitel nemá šanci se před pesticidy bránit, protože ani omytí ovoce či zeleniny před konzumací nemusí stačit.

„Zajištění dostatku kvalitních a zdravotně nezávadných potravin pro všechny obyvatele naší země patří bezesporu k významným úkolům Ministerstva průmyslu a obchodu a všech hospodařících zemědělců v ČR. Musíme ochránit spotřebitele především v těch případech, kdy sami nemohou při nákupu odhalit překročení povolených limitů těchto látek,“ řekl Pavel Vinkler, ředitel odboru podnikatelského prostředí a vnitřního obchodu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Obchodní řetězce se své odpovědnosti nezříkají a nastavují si dobrovolně interní pravidla, mnohdy přísnější oproti mezinárodním normám. Samostatně a na vlastní náklady testují hodnoty zbytkových pesticidů a o výsledcích aktivně informují kontrolní orgány. Od producentů vyžadují certifikace produkce podle přísných mezinárodních standardů (GlobalGAP) a zejména se od dodavatelů snaží získat závazky dodání potravin s nižším obsahem zbytkových pesticidů, než stanovuje legislativa. Obchodníci zároveň připomínají, že je také na státu, aby množství zbytkových pesticidů v potravinách, které se dostávají na trh, důsledně ohlídal.

„Obchod je tím, kdo má zákazníkovi zajistit bezpečné a zdravé potraviny za co nejlepší cenu. Podle platné legislativy by ale mohla nastat situace, že by obchodní řetězec mohl být zažalován dodavatelem za porušení zákona o významné tržní síle, protože vyžaduje dodávku ovoce se sníženým obsahem zbytkových pesticidů. Do řešení bezpečnosti a nezávadnosti potravin proto musí být aktivně zapojeni všechny články dodavatelského řetězce potravin včetně státu,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, a dodal: „Od státu očekáváme, že účinnými kontrolami zabrání vstupu kontaminovaných produktů na trh a na mezinárodní úrovni se bude angažovat pro přijetí přísnějších limitů pro maximální hodnoty zbytkových pesticidů v produktech primárního zemědělství.“

Ze statistik SZPI vyplývá, že z 1186 vzorků potravin, které byly loni testovány na přítomnost 460 zkoumaných pesticidů, jich bylo pozitivních 933, což představuje téměř 79 procent. K překročení současných nastavených limitů pak došlo jenom u 26 vzorků, většinou ovoce a zeleniny. Pouze dva vzorky z nich byly původem z České republiky.

Příčinou nadlimitních zjištění reziduí u pesticidů je podle Petra Cuhry, ředitele inspektorátu SZPI v Praze, zejména nesprávné použití přípravku na ochranu rostlin – nedodržení stanoveného dávkování a nedodržení ochranných lhůt. „Státní zemědělská a potravinářská inspekce se v rámci úřední kontroly potravin dlouhodobě a systematicky věnuje problematice reziduí pesticidů,“ řekl Martin Klanica, ústřední ředitel SZPI, s tím, že tak vytváří průběžný tlak na celý potravinářský řetězec, aby této závažné a složité oblasti věnoval adekvátní pozornost.

Zdroj: SOCR ČR, ilustrační foto (čaj s pesticidy) archiv SZPI

10.6.2019 13.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2