6.8.2021 8.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Liberec rozšiřuje protipovodňový varovný systém, přibude přes 100 hlásičů
Přes sto hlásičů, devět elektronických sirén a čtyři čidla pro monitorování výšky hladiny vodních toků instalují v těchto dnech technici na vytipovaných místech ve statisícovém Liberci. Do posílení varovného a informačního systému, který je využívaný například při záplavách, město investovalo zhruba devět milionů korun. Sedmdesát procent z této částky získalo jako dotaci od ministerstva životního prostředí. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí radnice Tomáš Tesař.
„Nové moderní sirény umožní svolání dobrovolných hasičů k výjezdu, ale také předávání informací obyvatelům v přilehlých lokalitách. Rozšířením varovného a informačního systému dojde k výraznému zlepšení možností tak, aby orgány města nebo složky Integrovaného záchranného systému při vzniku náhlých krizových situací mohly co nejdříve varovat občany,“ uvedl Tesař.
Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) jde o jednu z priorit města. „Zvlášť po nedávné bleskové povodni, která jen na městském majetku způsobila škody téměř za 240 milionů, se ukazuje, jak důležité je město co nejlépe chránit právě před nečekanými událostmi,“ uvedl primátor. Lokality k umístění nových hlásičů podle něj vybírali podle toho, kde žije nebo se shromažďuje velký počet obyvatel. „Tedy u nákupních center, sportovišť, školských zařízení, na sídlištích, v hustě zastavěných částech města. Hladinová čidla budou instalována na vodní toky, které jsou přítokem řeky Nisy a mohou významným způsobem ovlivňovat i její průtok,“ řekl.
Součástí projektu je výměna devíti starých rotačních sirén na nové budově magistrátu a hasičských zbrojnicích městských jednotek požární ochrany. Posílení varovného a informačního systému sirénami je podle primátora důležité mimo jiné i proto, že podle aktuálních zkušeností ze světa nelze spoléhat na upozornění před nebezpečím pouze prostřednictvím rádia a mobilních sítí. „Ukázalo se to bohužel i při nedávném neštěstí v Německu, kde při rozsáhlých povodních tyto sítě selhaly a podle expertů kvůli tomu obyvatelé některých obcí nebyli před velkou vodou včas varováni. Proto dnes některé z nich hlasitě žádají, aby se do systému vrátily opět staré dobré sirény,“ dodal.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons,vitvit
6.8.2021 8.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajiněAktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě