10.12.2021 0.10, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Lesy ČR obnovily další vodní nádrž v lesích u Vlašimi
Vodní nádrž Lipinku letos obnovily za 2,5 milionů korun Lesy České republiky (Lesy ČR) u obce Loket ve Středočeském kraji. Zadrží splaveniny i vodu v krajině, prospěje vodomilným rostlinám i živočichům. Podnik tak dokončil další projekt v programu „Vracíme vodu lesu“.
Rekonstrukce začala v únoru, kolaudovalo se koncem listopadu. Lipinka zachytí splaveniny ještě před tím, než by se dostaly do Švihova, největší vodárenské nádrže v zemi, která slouží jako zdroj pitné vody. Zároveň zadrží vodu v krajině a zlepší podmínky vodních a mokřadních rostlin a živočichů. V zatopené mělké části mají pásmo úkrytů. „Po odtěžení sedimentu z retenčního prostoru bylo třeba vybudovat zemní hráz i bezpečnostní přeliv opevněný kameny. Nový je i betonový požerák, který slouží k manipulaci s vodou. Obnovená přednádrž do budoucna omezí zanášení Lipinky,“ řekl Pavel Převor, náměstek oblastního ředitele Lesů ČR na Vysočině pro vodní hospodářství a investice. Na 0,4 hektarech je nyní možné zadržet až 4,1 tisíc metrů krychlových vody.
Informace o všech vodohospodářských projektech Lesů ČR naleznete zde: www.vracimevodulesu.cz.
Zdroj a dokumentární foto: Lesy ČR
10.12.2021 0.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Vodlesa
Aktuality
Zásoby vody ve sněhu byly počátkem týdne nižší než loni
Akt. 18.2.2026 12.04Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Povodí Labe revitalizovalo unikátní rameno Labe Tůně u Hrobic
Akt. 18.2.2026 9.50Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině













