25. 8. 2019

24.6.2019 7.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Kupujete domácí čistírnu odpadních vod? Pozor na provozní řád

Malé domácí čistírny odpadních vod (ČOV) jsou určeny k biologicko-mechanickému čištění komunálních odpadních vod. Na co si dát pozor při jejich nákupu a provozu, o tom píše partnerský portál prumyslovaekologie.cz.

Výběr DČOV je poměrně složitý, zvlášť když provozní řády některých z nich v případě jakýchkoli problémů, včetně neplnění limitů, přesouvají odpovědnost na provozovatele. Biologická čistírna odpadních vod umožňuje nahradit septik či jímku, využívá se proto nejčastěji k čištění splaškových vod z rodinných domů, penzionů nebo chat. V současné době je možné čerpat na nákup DČOV dotace. Podrobnosti najdete v našem článku zde. Pokud nebudou prostředky vyčerpány, je možnost, že stávající dotační výzva bude prodloužena.

Před nákupem domácí čističky odpadních vod je třeba vzít v potaz čtyři zásadní kritéria pro výběr čističky. Jsou to:

Počet osob napojených na DČOV

Způsob vypouštění vyčištěných vod

Způsob úředního schválení DČOV

Potřebný kalový prostor – kalojem

Počet osob napojených na DČOV je jasně daný. Způsob vypouštění odpadních vod (povrchové vody vs. jednotná kanalizacevs. podzemní vody) a způsob schvalování čističky (správní řízení vs.ohlášení) spolu úzce souvisí. Důležitou součástí DČOV je kalojem. Bez potřebného kalojemu je třeba DČOV odkalovat cirka každý měsíc, což je v praxi neprovozovatelná ČOV. Tato perioda vychází jak z propočtů produkce kalu podle ČSN, tak ze zkušeností testovacího institutu VUV TGM v Praze z testování těchto DČOV. Mimochodem žádná větší a obecní ČOV není bez kalojemu…

Na ohlášení může úřad schválit jen domácí čističku odpadních vod, která má potřebnou certifikaci a je označena CE. I přesto může Vodoprávní úřad rozhodnout, že povede klasické správní řízení.

Zdá se, že máme jasno. Ovšem papír snese ledacos a ne vždy dostaneme to, co se nám, byť certifikovaně, slibuje. Čistě proto, že to není možné. V praxi nedokážete fosfor biologicky odstraňovat nad 80 – 90 %. Jak přinutíte bakterie, aby se chovaly jinak, nežli se dle literatury a praxe chovají? Tato problematika je velmi složitá. (Ať již uvažujeme vázání ATD a uvolňování na ADP, dostatek substrátu, nižších mastných kyselin NMK pro tento proces. Nebo se zaměříme na zajištění anaerobních podmínek a nakonec odtah kalu naopak v aerobních podmínkách.)

Kolik čističek je schopno skutečně dosáhnout certifikovaných hodnot? Dá se to prokázat odběrem vzorků z reálného provozu. To však není zrovna levná záležitost a trvá to několik měsíců.

Původní text: on-line deník Komunální ekologie, plné znění článku také na: http://www.prumyslovaekologie.cz/Dokument/106312/kupujete-domaci-cistirnu-odpadnich-vod-pozor-na-provozni-rad.aspx , ilustrační foto: pixabay

 

24.6.2019 7.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1