22. 10. 2019

26.2.2019 9.59, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Kraslice se bojí sucha. Chtějí malou přehradu

Po malé přehradě touží v Kraslicích. Píše o tom karlovarská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že nádrž na Stříbrném potoce s kapacitou jedenáct tisíc kubíků vody by měla pomoct vyřešit problémy se suchem.

I když je těsně před dokončením studie vlivu stavby na životní prostředí, je otázkou, jestli vůbec někdy vznikne. Správce vodních toků totiž s něčím podobným v současné době nepočítá. „Nic takového zatím v plánu nemáme,“ konstatoval Jan Svejkovský, mluvčí státní společnosti Povodí Ohře. Právě ta by totiž podle vyjádření představitelů Kraslic měla být investorem výstavby vodního díla. „Město ani Kraslická městská společnost na něj nemá peníze,“ potvrdil kraslický starosta Roman Kotilínek.

Ten nechce tvrdit, že je město a jeho okolí úplně bez vody. „Možná ještě neumíme využívat všechny možné zdroje,“ konstatoval. Nicméně problémy s vodou se objevují i zde. Například v loňském roce už situace donutila radnici omezit čerpání povrchových vod. K omezování využívání vody z vodovodu radnice ještě nikdy v historii přistoupit nemusela. „Je ale dobré být připraven. Z dlouhodobého hlediska je nová malá přehrada pro nás velice důležitá,“ naznačil Kotilínek. Podle mluvčího Povodí Ohře Jana Svejkovského je aktuálně nejblíže k realizaci vodní dílo Kryry na Podbořansku. „To je oblast s dlouhodobým deficitem srážek,“ vysvětlil Svejkovský.

Plán vybudovat přehradu Hlubocké pily ve vojenském újezdu Hradiště vzal za své. „Problém není v tom, že by byla v prostoru jako takovém, ale v tom, že by ležela v ochranném pásmu střelnice,“ doplnil Svejkovský. Krasličtí budou podle Romana Kotilínka tlačit na všechny zainteresované, aby se jejich projekt dostal mezi priority. „Bez tlaku na úrovni ministerstva se to zřejmě neobejde,“ dodal kraslický starosta.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – karlovarský kraj, ilustrační foto (místo plánované přehrady Kryry) Naše voda – Nina Havlová

26.2.2019 9.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝLOV HRADECKÉHO RYBNÍKUVÝLOV HRADECKÉHO RYBNÍKU
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3