22. 7. 2019

V jižních Čechách končí jarní výlovy, téměř všechny ryby prodány

V jižních Čechách končí jarní výlovy rybníků. Téměř všechny ryby už jsou prodány, většinou do zahraničí. S přicházejícím jarem už rybníkáře netrápí nedostatek vody tak jako v létě, přesto ne všude jsou hladiny v normálu.

Pomohl vytrvalý déšť. ČTK to řekli lidé odpovědní za chov ryb v jižních Čechách.

Jarní výlovy začaly na jihočeských rybnících kvůli nezvykle teplému únoru dříve, než bývá zvykem. Někde už výlovy dokonce skončily. Ceny zůstaly stejné jako o Vánocích. Ryby jsou po mírné zimě zatím v dobré kondici. Směřují jak na domácí trh, tak k zákazníkům v Rakousku, v Německu, na Slovensku a v Polsku, kde jsou ryby oblíbenější než v tuzemsku.

Nejlepší je situace v Rybářství Třeboň. Třeboňští rybáři mají proti jiným výhodu, že mají Zlatou stoku. Umělý vodní kanál dlouhý 48 kilometrů, který byl postaven v 16. století podle plánu Štěpánka Netolického, zajišťuje napájení velké části jejich rybníků.

“Slovili jsme zhruba 150 tun tržních ryb,” uvedl Josef Malecha z Rybářství Třeboň. V příštím týdnu chtějí zahájit odlovy “na plné vodě”, což je technika, při které se nevypouštějí rybníky. “Ryby se nalákají na krmná místa a loví se dlouhou sítí,” uvedl Malecha a dodal, že takhle teď budou lovit až do září. Rybářství Třeboň je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho 90 procent kapra, zbytek tvoří lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun.

Ve společnosti Blatenská ryba jsou téměř v polovině plánovaných jarních výlovů. Ani tady nemají s nedostatkem vody vážnější problémy. “Nechci říkat, že je to v pořádku. V krajině je vody stále málo. Ale v rybnících se situace zlepšila,” uvedl Karel Nusl ze společnosti Blatenská ryba.

Na Novohradsku budou výlovy trvat do konce dubna. Podle jednatele společnosti Rybářství Nové Hrady Lubomíra Zvonaře se jich nedostatek vody pořád dotýká. “V naší části jižních Čech máme největší problémy. Naštěstí ryby jsou v dobré kondici,” uvedl.

Jarní výlovy ukončily v Hluboké nad Vltavou, všech 150 tun ryb již rybáři prodali. “V polovině rybníků jsme s vodou na normále, v půlce je vody méně,” uvedl Aleš Kříž, který tu má rybolov na starosti.

Zdroj: ČTK

4.4.2016 0.07, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4